Answer:
10 cm
Step-by-step explanation:
Given:
No. of small spherical bulb = 1,000
radius (r) of smaller bulbs = 1 cm
Required:
radius of the bigger bulb
SOLUTION:
The following equation represents the relationship of the volume of the smaller and bigger bulb,

Where,
= volume of bigger bulb
= volume of smaller bulb
1,000 is the number of smaller bulbs melted to form the bigger bulb.
Volume of a sphere is given as, ⁴/3πr³
Therefore:
= ⁴/3*π*r³ = 4πr³/3
= ⁴/3*πr³ = ⁴/3*π*(1)³ = ⁴/3π*1 = 4π/3
Plug the above values into the equation below:





(12pie cancels 12 pie)
(taking the cube root of each side)
Radius of the bigger bulb = 10 cm
Answer:
The sample size is not appropriate.
The population isn’t given to be approximately normal. And for the following question, "A convenience sample of forty people is taken from a population. Which of the following is a reason why you can not make a statistical inference on the population?" The answer is The wrong sampling method was used.
50 + 3(B) + 50 + 3(R) + 50 + 3(Y) would be the equation.
Answer:

Step-by-step explanation:
You know that
and have to find

Use the main properties of exponents:
1. 
2. 
Note that

then

Now

Since
then 
Answer: D
Step-by-step explanation: APEX