X = 2
4x + 8 = 16
-8 -8
----------------
4x= 8
-- --
4 4
------------
x=2
Answer = B, because 2% of 55,000 equals $1,100 then you add the $700 salary bringing you to the minimum $1,800
Answer: $40.00
Step-by-step explanation:
To find the original price, you would need to utilize the equation Original Price = Sales Price ÷ (1 - Discount). In this equation, Discount refers to the percentage of discount.
Original Price = $34.00 ÷ (1 - 0.15)
Original Price = $34.00 ÷ (0.85)
Original Price = $40.00
A + R + J = 1925
A = 1/2R
J = 2R
1/2R + R + 2R = 1925
7/2R = 1925
R = 550
J = 2(550)
J = 1100
Joel collects 1100 cans.
The answer is 486.6
There are 8,760 hours in a year, so 18 divided by 8,760 would = 486.6