1 ten 16 ones=1*10+16*1=10+16=26
Hope this helps!
Answer:
16 mm
Step-by-step explanation:
The next information is misssing: The first dark ring can be found at angle 0.305 degrees.
A rigth triangle is formed in wich one leg is the radius r1 of the first dark ring and the other leg is the distance between the screen and the laser (L), which is equal to 3 meters.
Using the relationship sinθ≈tanθ we get:
tanθ = r1/L
tan 0.305 = r1 / 3
r1 = tan(0.305°) * 3 m
r1 = 0.016 m = 16 mm
6.25%
This can be found given that there is a 50% chance on every selection. When multiplied together 4 times, you are given the answer above.
(x-8)^2+y^2=225 I'm not able to factor it