answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vivado [14]
1 year ago
7

John is planning to purchase a new car that costs $15,500. On average, a new car loses 11% of its value the moment that it is dr

iven out of the lot. After 5 years, on average, the car is worth 37% of what you paid for it at the dealership. How much will John’s car be worth after 5 years?
Mathematics
2 answers:
Levart [38]1 year ago
4 0

15500 times 0.37 is 5735.

$5735

The 11% statement is extra information.

svetoff [14.1K]1 year ago
3 0
$15,500 × 37 % = $5735
You might be interested in
Students are going through a three-step process to obtain their ID cards. Each student will spend 2 minutes at the registration
kondaur [170]

Answer:

C. 160 minutes

Step-by-step explanation:

The calculation to be made will be to process 20 students

We have, according to the exercise, the following data:

For process 1: Registration table, Number of servers = 1, Time spent = 2 minutes

For process 2: cashier, number of servers = 3, time spent = 10 minutes

For process 3: ID processing station, number of servers = 4, time spent = 20 minutes

Demand rate = 0.125

To solve it, we will look for the capacity that the server has of the previously mentioned processes, calculating the following:

Capacity = Number of students served per minute

We can say that at the registration table we observe:

Time needed to serve 1 student = 2 minutes

Capacity = 0.5 students per minute

With the cashier we analyze the following:

Time needed to serve 1 student = 10 minutes

Number of servers = 3

Capacity = 0.3 students per minute

ID processing station

Time needed to serve 1 student = 20 minutes

Number of servers = 4

Capacity = 0.2 students per minute

When comparing the processes, it is definitely found that the bottleneck is the ID processing station, where it takes more time to serve a student, which leads us to infer that the capacity of the process is comparable to the capacity of the process bottleneck

Process capacity = 0.2 students per minute

Given, demand rate = 0.125 students per minute

We observe that the demand rate is less than the capacity of the process, therefore we can infer that the number of students served during each minute is the same as the demand rate.

In this way we find that:

Number of students served per minute = 0.125

Time needed to serve 1 student = 1 / 0.125 = 8 minutes

Time needed to serve 20 students = 8 x 20 = 160 minutes.

We conclude that the answer is that it will take 160 minutes to serve 20 students.

.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Elijah can spend up to $23 on groceries. She wants to buy 3 pounds of tomatoes, 4 pounds of oranges, and x pounds of lean ground
Colt1911 [192]

Answer: 2 pounds

Step-by-step explanation:

Hope this helps!!! ; )

7 0
1 year ago
Kari bought 3 boxes of cookies to share with a book club. Each box contains 12 cookies. The expression represents the number of
ivanzaharov [21]

<u>ANSWER:</u>

Kari bought 3 boxes of cookies to share. The algebraic expression is \frac{36}{x}

<u>Solution:</u>

Given, Kari bought 3 boxes of cookies to share with a book club.  

Each box contains 12 cookies.  

So, in total we have 3 x 12 cookies = 36 cookies.

Now, we have to find how many cookies can each person p will get.

Let, the total number of persons be x.

Then, after equally sharing the cookies,

\text { Number of cookies with each person }=\frac{\text {number } of \text { cookies available.}}{\text {total number of persons}}

=\frac{36}{x} \text { cookies. }

Hence, the algebraic expression is \frac{36}{x}

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Blue's Berry Farm charges Percy a total of
kaheart [24]

Answer:

The price for each kilogram of strawberries is $7.50

Step-by-step explanation:

<u><em>The question is</em></u>

Blues berry farm charges Percy a total of $24.75 for entrance and 2.5 kilograms of strawberries. The entrance fee is $6 and the price for each kilogram of strawberries is constant

Determine the price for each kilogram of strawberries

Let

x ----> the price for each kilogram of strawberries

we know that

The entrance fee plus the price of each kilogram of strawberries multiplied by the number of kilogram of strawberries must be equal to $24.75

so

The linear equation that represent this situation is

2.5x+6=24.75

solve for x

subtract 6 both sides

2.5x=24.75-6\\2.5x=18.75

divide by 2.5 both sides

x=\$7.50

therefore

The price for each kilogram of strawberries is $7.50

8 0
2 years ago
Is a diameter of circle O. If m∠ACB = 30°, what is m∠DBA? A. 30° B. 50° C. 60° D. 70° E. 90°
lesya692 [45]

Every triangle equals 180 degrees, and we're trying to find the angle of DBA. So, we can identify DAB as a 90 degree angle to start. Then we can identify that ACB = ADB, meaning ADB is 30 degrees. With that information, we have this equation:

DBA = 180 - 90 - 30

DBA = 60

6 0
1 year ago
Other questions:
  • I'm so confused...please help
    8·1 answer
  • Find the product of 0.0000012 and (3.65 · 108). Express the product in scientific form. In your final answer, include all of you
    6·1 answer
  • Solve the linear equation 2.25 – 11j – 7.75 + 1.5j = 0.5j – 1.
    7·2 answers
  • A craft store buys 50 yards of satin ribbon for 13.50. The store. The store sells the ribbon by the foot.A customer can purchase
    15·1 answer
  • plz help cant get no help will mark brainliest . 1. Write an expression that represents the length of the south side of the fiel
    6·1 answer
  • Suppose you own 125 shares of Wal-Mart, which pay a dividend of $0.30 per share per year. How much will you receive in dividends
    12·2 answers
  • Rearrange the equation so xxx is the independent variable. 6x+y=4x+11y6x+y=4x+11y
    12·2 answers
  • The diagram shows a rhombus inside a regular hexagon work out the angle x
    12·1 answer
  • Aubree went shopping at her favorite store, Target. She bought 3 shirts and a pair of jeans that cost $28. She spent a total of
    13·2 answers
  • A circular room has a floor of diameter 590cm. Estimate the 92.2 perimeter of the room in metres​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!