answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetach [21]
1 year ago
5

A jar of 150 jelly beans contains 22 red jelly beans, 38 yellow, 20 green, 28 purple, 26 blue, and the rest are orange.Let B = t

he event of getting a blue jelly beanLet G = the event of getting a green jelly bean.Let O = the event of getting an orange jelly bean.Let P = the event of getting a purple jelly bean.Let R = the event of getting a red jelly bean.Let Y = the event of getting a yellow jelly bean.What is the probability of drawing a red jelly bean in the first draw WITHOUT replacing the red jelly bean, then choosing a blue jelly bean in the second draw?Use 4 decimal places for this problem. Do not round your answers for intermediate steps, only for the final answer.
Mathematics
1 answer:
pentagon [3]1 year ago
3 0

Answer:

P(R\ and\ B) = 0.0256

Step-by-step explanation:

Given

Red = 22

Yellow = 38

Green = 20

Purple = 28

Blue = 26

Orange = 16

Required

Determine the probability of red then blue jelly? i.e. P(R and B)

From the question, we understand that the red jelly bean was not replaced. This means that the number of jelly beans reduced by 1 after the picking of the red jelly bean

So, we have:

P(R\ and\ B) = P(R)\ and\ P(B)

This is then solved further as:

P(R\ and\ B) = P(R)\ *\ P(B)

P(R\ and\ B) = \frac{n(R)}{Total}\ *\frac{n(B)}{Total - 1}

The probability has a denominator of Total - 1 because the number of jelly beans reduced by 1 after the picking of the red jelly bean

The equation becomes:

P(R\ and\ B) = \frac{22}{150}\ *\frac{26}{150- 1}

P(R\ and\ B) = \frac{22}{150}\ *\frac{26}{149}

P(R\ and\ B) = \frac{22*26}{150*149}

P(R\ and\ B) = \frac{572}{22350}

P(R\ and\ B) = 0.02559284116

P(R\ and\ B) = 0.0256

You might be interested in
Consider the incomplete paragraph proof. Given: Isosceles right triangle XYZ (45°–45°–90° triangle) Prove: In a 45°–45°–90° tria
Norma-Jean [14]

Answer:

(C)Determine the principal square root of both sides of the equation.

Step-by-step explanation:

Given: Isosceles right triangle XYZ (45°–45°–90° triangle)

To Prove: In a 45°–45°–90° triangle, the hypotenuse is \sqrt{2} times the length of each leg.

Proof:

\angle XYZ$ is 90^\circ$ and the other 2 angles are 45^\circ. \\\overline{XY} = a, \overline{YZ}= a, \overline{XZ}= c.\\

Because triangle XYZ is a right triangle, the side lengths must satisfy the Pythagorean theorem, a^2 + b^2 = c^2

Since a=b in an isosceles triangle:

a^2 + a^2 = c^2\\$Combining like terms\\2a^2 = c^2\\$Determine the principal square root of both sides of the equation.\\\sqrt{c^2}=\sqrt{2a^2}  \\\\c=a\sqrt{2} \\

Therefore, the next step is to Determine the principal square root of both sides of the equation.

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate
Reil [10]
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
4 0
1 year ago
The distance between New York and Philadelphia by railroad is 90 miles; the distance between them by river and ocean is 240 mile
VladimirAG [237]
Start with 90/240, then reduce the fraction
you can reduce by dividing each by 10 to get 9/24
reduce more from there, seeing that each number can be divided by 3
9/3  = 3
24/3 = 8
answer 3/8

3 0
1 year ago
Write a function rule that gives the total cost c(p) of p pounds of sugar if each pound costs $0.59. A. c(p) = 59p B. c(p) = C.
adoni [48]
The answer to this one is d
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Mark has three 4 1/2 oz cans and five 8 1/4 oz cans. How many ounces of tomatoes does Mark need?​
Mashutka [201]

Answer:

54.74 ounces of tomatoes mark need.

Step-by-step explanation:

Given : Mark has three 4\frac{1}{2} oz cans and five 8\frac{1}{4} oz cans.

To find : How many ounces of tomatoes does Mark need?​

Solution :

Mark has three 4\frac{1}{2} oz cans.

i.e. 3\times 4\frac{1}{2}=3\times \frac{9}{2}=\frac{27}{2}

Mark has five 8\frac{1}{4} oz cans.

i.e. 5\times 8\frac{1}{4}=5\times \frac{33}{4}=\frac{165}{4}

Total ounces of tomatoes does Mark need is

T=\frac{27}{2}+\frac{165}{4}

T=\frac{54+165}{4}

T=\frac{219}{4}

T=54.75

Therefore, 54.74 ounces of tomatoes mark need.

7 0
1 year ago
Other questions:
  • 8) Write an absolute value equation that has 5 and 15 as its solutions?
    14·1 answer
  • I need help with this
    14·1 answer
  • Which scenario is most likely the one shown on the graph?
    5·2 answers
  • A literary magazine editor must choose 4 short stories for this month's issue from 17 submissions. in how many ways can the edit
    7·1 answer
  • It costs dylan $x$ dollars to buy $3$ tickets to the zoo. he discovers that if he were to buy $5$ tickets, he would receive a to
    5·2 answers
  • Ricky needs $45 to buy a jacket. He has saved $15 and plans to work as a babysitter to earn $5 per hour. Which inequality shows
    13·2 answers
  • A car manufacturer is reducing the number of incidents with the transmission by issuing a voluntary recall. During week 3 of the
    14·2 answers
  • A firm places three orders for supplies among five different distributors. Each order is randomly assigned to one of the distrib
    14·1 answer
  • Mr and Mrs Thomas buy tickets for themselves and their four children The cost of an adult ticket is £7 more than the cost of a c
    10·1 answer
  • Tonya plans to join a fitness club. She researched the costs to join different clubs in her area and found that there is a linea
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!