Answer:
99% Confidence interval: (0.185,0.375)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Sample size, n = 150
Number of cars that have faulty catalytic converters, x = 42
99% Confidence interval:
Putting the values, we get:
The 99% confidence interval for the true proportion of new cars with faulty catalytic converters is (0.185,0.375)
Answer:
1/4 of the credit
Step-by-step explanation:
The problem statement tells you n=5. Putting that into the expression for lost credit, you get ...
1/(5-1) = 1/4
of the credit is lost for a question with 1 wrong answer.
You will lose 1/4 of the credit.
Answer:
there is your answer
Step-by-step explanation:
750 time 22%
22%=.22
750 x .22=
Answer:
Option A - 
Step-by-step explanation:
Given : For the sequence 
To find : Identify the values of following?
Solution :
The nth term of the sequence is 
Substitute n=0,1,2 and 3
When n=0,



When n=1,



When n=2,



When n=3,



Therefore, The value is 
So, Option A is correct.
Answer:
23 people.
Step-by-step explanation:
T=125 + 5.25p
p=23
She'd spend a total of 245.75.