Answer:
1267342622
Explanation:
According to the Form 10-Q filed by eBay Inc. with the SEC for the quarter ending March 31, 2014, ...
"As of April 25, 2014, there were 1,267,342,622 shares of the registrant's common stock, $0.001 par value, outstanding."
Answer:
Cost of common equity is 16.49%
Explanation:
The WACC of weighted average cost of capital is the cost of a firm's capital structure. The capital structure of the firm can comprise of the following components namely debt, preferred stock and common stock.
For a firm which has only debt and equity, the WACC is calculated as follows,
WACC = wD * rD * (1 - tax rate) + wE * rE
Where,
- w represents the weight of each component
- r represents the cost of each component
- we multiply the cost of debt (rD) by (1 - tax rate) to calculate the after tax cost of debt
Plugging in the values of the available components, we can calculate the cost of common equity to be,
0.1370 = 0.3 * 0.12 * (1 - 0.4) + 0.7 * rE
0.1370 = 0.0216 + 0.7 * rE
0.1370 - 0.0216 = 0.7 * rE
0.1154 / 0.7 = rE
rE = 0.164857 or 16.4857% rounded off to 16.49%
Answer and Explanation:
The two adjusting entries are as follows:
On May 31
Rent expense ($1,200,000 ÷ 5 months) $240,000
To Prepaid rent $240,000
(Being rent expense is recorded)
Here the rent expense is debited as it increased the expenses and credited the prepaid rent as it decreased the assets
On May 31
Unearned rent revenue Dr $148,800
To Ticket revenue $148,800
(Being unearned revenue is recorded)
Here the unearned rent revenue is debited as it decreased the liability and credited the ticket revenue as it increased the revenue
Answer:
Correct Answer:
C) The news story marks the historical event of the first black man being called up to play in the major leagues and expresses some concern over how Robinson will be treated by his major league peers.
Explanation:
<em>Option C ıs the best statement which captures the overall point and focus of the given New York Times article, Document 3.</em>
Answer:
Explanation:
Cash Payment to customers: $450,000 x contract rate of 9% x 1/2 = $20,250
Amortization of the premium: $11,795/6 periods = $1,966
Bond interest Expense: $20,250 - $1966 = $18,284