Answer: The risk of stock out = 2.94%
Explanation:
Reorder point is calculated as: Lead time*demand per unit time=45*9=405
While the amount on-hand reaches 422 pounds, the manager was reordering lubricant.
During the lead time, Standard Deviation of Demand =Daily S.D*(Lead time)^0.5=3*(9^0.5)=9
Risk of Stock Out=(422-405)/9 S.D=1.89 S.D
From Normal distribution curve 1.89 S.D=0.0294=2.94%
Therefore, the risk of stock out=2.94%
Answer:
Answer is option b, i.e. inline search.
Explanation:
Inline search in a dashboard is different from the saved search. In inline we can directly embed the XML search reference instead of using SPL search. This is mostly helpful in using a time range picker while making a search on the dashboard.
Answer:
What would your job need to include in order to make you feel satisfied?
Explanation:
Answer: Copyright law
Copyright is security for tangible aspects of an idea. It is intended to give the creator of something original the ability to use and make money from it, without others being able to use it themselves. There are a number of limitations that do allow for a widespread use, they protect the derivatives of an idea also called intellectual property. Copyright tends to cover literary and artistic work e.g. books, movies. To get a better idea copyright is the reason you just can’t print and sell harry potter books or download pirated movies
Since the "<em>price profit"</em> app is an idea it is protected by the copyright law.
Answer:
The correct answer is option (B).
Explanation:
According to the scenario, the given data are as follows:
Par value of bond = $10,000
Coupon rate Annual = 5%
So, Coupon rate semi annual = 2.5%
Inflation rate semi annual = 2%
So, we can calculate the coupon payment for six months by using following formula:
New par value of bonds after inflation = $10,000 + ( $10,000 × 2% ) = $10,200
So, Coupon payment = New par value × Coupon rate semi annual
= $10,200 × 2.5%
= $255