Answer:
The probability that no more than 50% in the sample of 700 had received such an email is 0.9830.
Step-by-step explanation:
According to the Central limit theorem, if from an unknown population large samples of sizes <em>n</em> ≥ 30, are selected and the sample proportion for each sample is computed then the sampling distribution of sample proportion follows a Normal distribution.
The mean of this sampling distribution of sample proportion is:

The standard deviation of this sampling distribution of sample proportion is:

The information provided is:
<em>p</em> = 54% = 0.54
<em>n</em> = 700
Since the sample size selected is quite large, i.e. <em>n</em> = 700 > 30, the central limit theorem can be used to approximate the sampling distribution of sample proportion.

Compute the probability that no more than 50% in the sample of 700 had received such an email as follows:


*use a <em>z</em>-table for the probability.
Thus, the probability that no more than 50% in the sample of 700 had received such an email is 0.9830.