Answer: 0.93 mA
Explanation:
In order to calculate the current passing through the water layer, as we have the potential difference between the ends of the string as a given, assuming that we can apply Ohm’s law, we need to calculate the resistance of the water layer.
We can express the resistance as follows:
R = ρ.L/A
In order to calculate the area A, we can assume that the string is a cylinder with a circular cross-section, so the Area of the water layer can be written as follows:
A= π(r22 – r12) = π( (0.0025)2-(0.002)2 ) m2 = 7.07 . 10-6 m2
Replacing by the values, we get R as follows:
R = 1.4 1010 Ω
Applying Ohm’s Law, and solving for the current I:
I = V/R = 130 106 V / 1.4 1010 Ω = 0.93 mA
The magnitude of applied stress in the direction of 101 is 12.25 MPA and in the direction of 011, it is not defined.
<u>Explanation</u>:
<u>Given</u>:
tensile stress is applied parallel to the [100] direction
Shear stress is 0.5 MPA.
<u>To calculate</u>:
The magnitude of applied stress in the direction of [101] and [011].
<u>Formula</u>:
zcr=σ cosФ cosλ
<u>Solution</u>:
For in the direction of 101
cosλ = (1)(1)+(0)(0)+(0)(1)/√(1)(2)
cos λ = 1/√2
The magnitude of stress in the direction of 101 is 12.25 MPA
In the direction of 011
We have an angle between 100 and 011
cosλ = (1)(0)+(0)(-1)+(0)(1)/√(1)(2)
cosλ = 0
Therefore the magnitude of stress to cause a slip in the direction of 011 is not defined.
Answer: Both Technician A and B are correct.
Explanation:
Technicians A and B are both right about their diagnosis. The Society of Automotive Engineers performed extensive research on vehicle brake fluids and found that there is typically a 2% moisture content in the brake fluid after a year of operating a vehicle. And as the moisture content of the brake fluid rises, the boiling point of the brake fluid decreases as well.
Answer:
Magnitude of force P = 25715.1517 N
Explanation:
Given - The wires each have a diameter of 12 mm, length of 0.6 m, and are made from 304 stainless steel.
To find - Determine the magnitude of force P so that the rigid beam tilts 0.015∘.
Proof -
Given that,
Diameter = 12 mm = 0.012 m
Length = 0.6 m
= 0.015°
Youngs modulus of elasticity of 34 stainless steel is 193 GPa
Now,
By applying the conditions of equilibrium, we have
∑fₓ = 0, ∑
= 0, ∑M = 0
If ∑
= 0
⇒
×0.9 - P × 0.6 = 0
⇒
×3 - P × 2 = 0
⇒
= 
If ∑
= 0
⇒
×0.9 = P × 0.3
⇒
×3 = P
⇒
= 
Now,
Area, A =
= 1.3097 × 10⁻⁴ m²
We know that,
Change in Length ,
= 
Now,
= 9.1626 × 10⁻⁹ P
= 1.83253 × 10⁻⁸ P
Given that,
= 0.015°
⇒
= 2.618 × 10⁻⁴ rad
So,

⇒2.618 × 10⁻⁴ = ( 1.83253 × 10⁻⁸ P - 9.1626 × 10⁻⁹ P) / 0.9
⇒P = 25715.1517 N
∴ we get
Magnitude of force P = 25715.1517 N