sandbox 1 area = 5*5 = 25 square m
sandbox 2
25=w*(3w+1)=
3w^2+w-25=0
w=2.7248 (round to 2.72 m)
2.72*3=8.16+1 = 9.16
Longest side = 9.16 meters
Answer:24,942,060
Step-by-step explanation:
(10,10,4) - (3,2,0) = 7,8,4
7+8+4=19
19!/(7!*8!*4!)= 24'942'060
Answer:
The value is 
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
The mean is 
The standard deviation is 
The safest water level is between 7.2 and 7.8
Generally the probability that the selected pool has a pH level that is not considered safe is mathematically represented as

Here

Generally 
So
=>
From the z-table the probability of (Z < -1.5) and ( Z <1.5) are

and

So
So

=> 
9514 1404 393
Answer:
$126
Step-by-step explanation:
110% more than 100% is 210% of his June earnings:
july = 2.10×$60 = $126
Silva is projected to make $126 in July.
_____
As always, you can think of % and /100 as being interchangeable.
210% = 210/100 = 2.10
Answer:
0.95
Step-by-step explanation:
The computation of the probability that a customer neither buys beer nor buys cigars is given below;
Given that, the probabilities are
The customers who purchased cigars be 0.02
The customers who purchased cigars + beer 0.50
And, the customers who purchased beer + cigars be 0.25
Now the probabilities where the customer purchased both
= 0.05 × 0.02
= 0.10
The probability where the customer purchased beer is
= 0.01 ÷ 0.25
= 0.04
Now the probability where a customer neither buys beer nor buys cigars is
= 1 - 0.02 + 0.04 - 0.01
= 0.95