answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nataly [62]
1 year ago
9

ben needs to convert 500 US dollars to the japanese yen. one american dollar is worth 123.3 yen. how many yen will he have

Mathematics
1 answer:
laiz [17]1 year ago
6 0

Answer:

<u>The correct answer is 61,650 Yens</u>

Step-by-step explanation:

US$ in cash that Ben has = 500

Exchange rate (US$/Yen) = 1 : 123.3

For calculating the total amount in Yens that Ben has, we use this formula:

Yens in Cash = US$ in Cash * Exchange rate given

Yens in Cash = 500 * 123.3

Yens in Cash = 61,650

<u>After converting the US$ 500 Ben has, he will receive Yens 61,650</u>

You might be interested in
Machines A and B always operate independently and at their respective constant rates. When working alone, Machine A can fill a p
pychu [463]

Answer:

The value of x is \frac{10}{3} hours.

Step-by-step explanation:

Machine A = 5 hours

Machine B = x hours

Machine A and B = 2 hours

Using the formula: \frac{T}{A}  + \frac{T}{B} = 1

where:

T is the time spend by both machine

A is the time spend by machine A

B is the time spend by machine B

\frac{2}{5}  + \frac{2}{x}  = 1

Let multiply the entire problem by the common denominator (5B)

5x(\frac{2}{5}  + \frac{2}{x} = 1)

2x + 10 = 5x

Collect the like terms

10 = 5x - 2x

10 = 3x

3x = 10

Divide both side by the coefficient of x (3)

\frac{3x}{3}  = \frac{10}{3}

x = \frac{10}{3} hours.

Therefore, Machine B will fill the same lot in \frac{10}{3} hours.

7 0
1 year ago
What is (0.5x + 15) + (8.2x- 16.6)
nadya68 [22]
1.6 I think I’m sorry if it’s incorrect
3 0
1 year ago
James is four years younger than Austin. If three times James' age is increased by the square of Austin's age, the result is 28.
lara31 [8.8K]
Let's use J for James's age and A for Austin's age. The equations are:

J = A - 4
3J + A² = 28

Just plug (A - 4) in the place of J in the second equation. This gives you:

3(A - 4) + A² = 28
-->
A² + 3A - 12 = 28
--> 
A² + 3A - 40 = 0
--> 
(A - 5)(A + 8) = 0
-->
A = 5 or -8

-8 is nonsense, so Austin is 5 years old. Therefore, James is 1 year old.
7 0
1 year ago
$1.12 for 8.2 ounces? Unit Rate
Reil [10]
That is around 13 or 14 cents. The specific answer is 13.65853659 cents, but you can either round up to 14 or round down to 13 (rounding up to 14 is the correct way to do it.)

First you divide 1.12 by 8.2 to get the unit rate because It takes $1.12 to buy 8.2 ounces. 1.12/8.2=13.65853659
4 0
1 year ago
Match the expression with its name. 10x2 – 5x + 10
puteri [66]

Answer:

Step-by-step explanation:

quadratic trinomial :  YES.  Three terms, 2nd order polynomial.

cubic monomial:  NO; this is neither a cubic nor a monomial (1 term).

not a polynomial :  NOT true; this is definitely a polynomial.

fourth-degree binomial:   NO; it's a second-degree trinomial.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A survey revealed that 31% of people are entertained by reading books, 39% are entertained by watching TV, and 30% are entertain
    12·1 answer
  • joe is preparing 18 hot dogs for his party however Joe only has 12 hot dogs buns how many hot dogs buns does Joe needs
    11·2 answers
  • Match each pair of points to the equation of the line that is parallel to the line passing through the points.
    10·2 answers
  • The sum of twice a number and 6 is the same as 3 subtracted from the number itself
    15·2 answers
  • Charlie has the utility function u(xa, xb) =xaxb.his indifference curve passing through 32 applesand 8 bananas will also pass th
    11·1 answer
  • A rectangular bird feeder costs $18.00. A cylindrical bird feeder costs $24.00. The expected cost to keep the rectangular bird f
    7·2 answers
  • Naomi's fish is 40 millimeters long.her guinea pig is 25 centimeters long. How much longer is her guinea pig than her fish
    5·1 answer
  • Buying a Car Math Quiz
    9·1 answer
  • Two submersibles, one red and one blue, started rising toward the surface at the same time. They each rose at a constant speed.
    14·1 answer
  • Data on average high temperatures​ (in degrees​ Fahrenheit) in July and precipitation​ (in inches) in July for 48 cities is used
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!