Answer:
Explanation:
Please, see attached the chart corresponding to this question.
The<em> chart</em> is a pie chart that shows the percentage composition of the <em>expenses </em>and uses color to identify each item.
The items corresponding to<em> taxes</em> are:
- <em>Federal tax: 29%</em>
- <em>State tax: 6%</em>
All the other expenses are not taxes.
Add the two items that are taxes: 29% + 6% = 35%.
Hence, the expenses that are not taxes can be calculated by difference:
Answer:
a. 440
Step-by-step explanation:
The information provided allows us to set up the following system of linear equations:

We already have the value for A, solving the system gives us the values for B and C:

The total number of forms used is:

He used 440 forms.
NEED HELP ASAP!!
Math Question: Your Team is given a bag containing a set of colored blocks or counters. The bag contains 5 yellow, 1 red, 6 green, and 8 blue blocks. If you were to reach into the bag and select one block without looking what is the probability of selecting a yellow block and the probability of selecting a green
Y=-5a+5b/3 Thats what I got.
Answer:
From $1600 to $3400.
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 2500
Standard deviation = 300
What interval of dealer incentives would we expect approximately 99.7% of vehicles to fall within?
By the Empirical Rule, 99.7% fall within 3 standard deviations frow the mean. So
From 2500 - 3*300 = 1600 to 2500 + 3*300 = 3400.