Answer:
15.43 ft
Step-by-step explanation:
To solve this question, one should use the concept of similar triangles.
The pole's shadow and the distance to the ground (x) form a similar triangle to the distance of the plumb bob from the base and the length of the plumb bob, respectively. Note that we do not need to know the measurements of the third side of the triangles to solve the problem. Therefore, the distance of the top of the pole to the ground is:


The distance of the top of the pole to the ground is 15.43 ft.
1/6 < 1/4 so 1/6 would equal 2/12 and 1/4 would equal 3/12 so which means if you take one from each it would be 5/12 but if you took 2 from the first one it would only be 2/12 which is why you need to read correctly because THE REASON MARK IS CORRECT IS BECAUSE 5/12 IS GREATER THAN 2/12
Answer:
- Emma made a mistake. The slope should be -40.
Step-by-step explanation:
<u>Pair of points (x, y):</u>
- (165, 900) and (180, 300)
<u>Slope formula:</u>
<u>Calculate the slope:</u>
- Slope = (300 - 900)/(180 - 165) = -600/15 = -40
X = 2
4x + 8 = 16
-8 -8
----------------
4x= 8
-- --
4 4
------------
x=2
-4 = 8m + 18n
-18n = 8m + 4
/-18 /-18 /-18
n = 8m/-18 + 4/-18
I'm not sure so yeah