Answer:
$43.75
Explanation:
Dividend discount model with zero growth assumes that the Company shall continue to pay the same amount of dividend in infinity. The formula for calculating price of such stock is
Price = Annual Dividend / Discount rate
Price = $3.5 / 8%
Price = $43.75 / per share
Answer:
The manufacturer should announce a guaranteed mileage of 44528 miles
Explanation:
Problems of normally distributed samples are solved using the z-score formula.
In a set with mean
and standard deviation
, the zscore of a measure X is given by:

The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the pvalue, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
In this problem, we have that:

What guaranteed mileage should the manufacturer announce
Only until the 5th percentile will have to be replaced, which is the value of X when Z has a pvalue of 0.05. So it is X when Z = -1.645.




The manufacturer should announce a guaranteed mileage of 44528 miles
Im guessing C because the other ones are not well worded.
Answer:
Francis net pay: 1,349.62 dollars
Explanation:
50,000 dollars per year
we divide over 24 payment per year: 2,083.33
we calculate the deductions
6.20% social security = 129.16
1.45% medicare = 30.21
3% 401(k) = $ 62.50
section 125 plan $ 25.00
advance repayment $ 375.00
750 / 2 = 375
taxable income: 2,083.33 - 62.5 - 25 = 1,995.83
Federal income tax: 1.6% $ 32.00
State Income tax: 4% $ 79.83
Net pay: 1995.83 - 32 - 79.83 - 129.16 - 30.21 - 375 = 1,349.62