Answer:
Machine C
Explanation:
The computation of the expected benefit is shown below:
For Machine A
= $45,000 × 90%
= $40,500
For Machine B
= $80,000 × 50%
= $40,000
For Machine C
= $60,000 × 75%
= $45,000
If we see the expected benefit of each machine so we can say that the Machine C has the highest benefit generated from the available ones
Answer:
The company should process the units further.
Explanation:
Base on the scenario been described in the question, we can be able to use the method to prepare an analysis that shows whether the 28,000 units of Product A should be processed further or not.
Sell as is Process
further
Sale as is (28,000 units x $25.00) $700,000
Process further (5,600 units x $105) + (11,200 x $70) $1,372,000
Cost to process further (420,000)
Incremental income (loss) $700,000 $952,000
The company should process the units further
Answer:
a. they are separate performance obligations
normal price of annual membership = $1,140
one yer enrollment in yoga = $600 x (30% - 10%) = $120 x 50% = $60
total $1,200
% of price allocated to:
annual membership = ($1,140 / $1,200) x $1,100 = $1,045
discount voucher = $1,100 - $1,045 = $55
b. the journal entry should be
Dr Cash 1,100
Cr Unearned revenue, membership fees 1,045
Cr Unearned revenue, discount voucher 55
Answer:
Checking for students' understanding of a concept by asking them to apply the concept to other contexts.
Explanation:
Concept formation is an inductive teaching technique that enhance discovery learning and helps to get clear understanding of a concept in pupils by using psychological processes such as observation, analysis, hypothesis, generation and testing a small set of the concepts.
Mr. Lui utilized the strategy of checking for students' understanding of a concept by asking them to apply the concept to other contexts in his homework assignment.
Answer:C. cash flow from operations may increase
Explanation:
A factoring system is one in which a firm sell his right to receive payments on it's receivable to a firm referred to as the factor as a discount in which the amount of discount represents the factor fees for taking up the risk.
The factor may be with or without recourse to the firm selling the receivable.
It's mostly entered into to reduce payment defaults and increase inflow of cash for operations.
The factor company does not need to be a consolidated company,it usually reduce the receivable and does not require a change in accounting principles.