Answer:
$3,997
Explanation:
As we know that
Total profit = Total revenue - total cost
where,
Total revenue = Output sells for × quantity sold
= $20 × 499 units
= $9,980
And, the total cost is
= Total cost at 500 units - marginal cost of the 500th unit
= 500 units × $12 - $17
= $6,000 - $17
= $5,983
So, the total profit is
= $9,980 - $5,983
= $3,997
200,000 have to find what 10 percent is and multiply that by 10
Answer:
a. 49.50 units
b. The order quantity should not be changed
Explanation:
a. The computation of the ordering cost is shown below:
Economic order quantity = 
where,
Carrying cost = $11 × 40% = $4.4
And, the other items values would remain the same
Now put these values to the above formula
So, the units would equal to
70 = 
= 49.50 units
b. Since we see that the ordering cost is less than the economic order quantity, the order quantity should not be changed as it leads to increase in the total inventory cost
Answer: False
Explanation:
It is very Impractical to have each person in such a project estimate activity durations at the beginning of the project.
Firstly there are several hundred people involved and it is a very large project, each and every person cannot begin to guess how long activities will take because the plans will have to fit into the next person's plans. It is impractical.
Also, it is a Long Term Project where people will perform different roles over those years. It is impractical for each person to estimate how long their activities will take to complete again because such plans would have to be interwoven with the next person's.
Answer:0.94
Explanation: It's stating to assume that the operating revenues which is 4,000,000 is more than the expenses which is 5,000,000. so we are going to PRETEND that the 4,000,000 is 5,300,000 and the expenses stay the same which is 5,000,000. So you divide 5,000,000 by 5,300,000 which gives you the ratio of 0.94