Answer: The sale price to the nearest dollar was $61,202
We arrive at the answer as follows:
The term 'netted' refers to the seller's profits after deducting costs and commissions.
Hence we need to add back these amounts to arrive at the sale price.
Net Proceeds $55,000
<u>Add: Costs $1,000 </u>
Total $56,000
The commission is 8.5%; however commissions are quoted as a percentage of sales price.
Expressed in other words, if the sale price was 100, commissions were 8.5. That would mean that the total above would be the equivalent of 
From this we can arrive at the sale price as follows:


Answer: encoding
Explanation:
Considering the communication process, an advertisement of a particular copier machine model would be considered encoding.
Encoding simply helps in the translatation of the idea relgarding a message into symbols or words which should be easily understood by the receiver. The copier machine is sending tothe sender.
Answer:
$52,710
Explanation:
Calculation for allowance for uncollectible accounts credit balance
Using this formula
Allowance for uncollectible accounts credit balance=Estimated gross uncollectible accounts receivable *Accounts receivable
Let plug in the formula
Allowance for uncollectible accounts credit balance=7%* $753,000
Allowance for uncollectible accounts credit balance=$52,710
Therefore After adjustment at December 31, 2020, the allowance for uncollectible accounts should have a credit balance of $52,710
Answer:
Total= 20 potatoes + 2 steaks
Explanation:
Giving the following information:
Her budget is $30 for every 10 days and she must buy enough potatoes to eat at least 2 potatoes per day. If a potato costs $0.50 and the price of a steak is $10.
2 potatoes a day= 0.5*2= 1
Consumption of potatoes= 10 days*$1= $10
Consumption of steak= 30 - 10= 20/10= 2 steaks.
Total= 20 potatoes + 2 steaks