Answer:
2.45
Explanation:
Given that,
Stockholders equity book value = $750,500
Earnings per share = $3.00
Price-earnings ratio = 12.25
Common stock outstanding = 50,000 shares
Market price per share:
= Earnings per share × Price-earnings ratio
= $3.00 × 12.25
= $36.75
Equity book value per share:
= Stockholders equity ÷ Common stock outstanding
= $750,500 ÷ 50,000
= $15.01
Price-book ratio:
= Market price per share ÷ Equity book value per share
= $36.75 ÷ $15.01
= 2.45
Answer:
A. = (15% X $2M) + (21% X $2M) = $720,000. Since there is no mechanism for mitigating double taxation, the branch profit will be taxed on the to tax rate of 15% and 21% which is $300,000 and $420,000.
B. The total tax for $2m branch profit if US corporations can remove foreign based profit from US taxation will be just the 15% x $2m = $300,000.
C.If they are allowed to take deductions for foreign income taxes, the total tax on the $2m branch profit will be (21% -15%) x $2m = $120,000.
Explanation:
D.1. If credit are allowed for foreign income tax paid, total tax will be ($2m - $300,000 been foreign tax paid) x 21% = $357,000
D.2.
If the charge foreign income taxes at 30% and US corporations can claim refundable credit for foreign income tax paid on foreign source income = ($2m - $300,000 been the foreign income tax paid) = $1 700,000 x 30% = $510,000
Answer: the ALSA management team must understand the importance of social media in their work because of globalization. People can work from one country to another country through social media. Through social media you can get answer to your problems at work quickly.
Explanation:
Answer:
$23,709
Explanation:
Data provided in the question:
Amount of bond issued = $700,000
Duration = 5 years
Interest rate = 8%
Selling amount of bond = $728,700
Market rate of interest = 7%
Now,
Interest paid = Amount of bond issued × Interest rate
= $700,000 × 0.08
= $56,000
Interest expense = Amount of bond sold × Market Interest rate
= $728,700 × 0.07
= $51,009
unamortized premium = Selling amount of bond - Amount of bond issued
= $728,700 - $700,000
= $28,700
Amortized amount = Interest paid - Interest expense
= $56,000 - $50,009
= $4,991
Balance of the premiums on bonds payable account immediately following the first interest payment
= unamortized premium - Amortized amount
= $28,700 - $4,991
= $23,709