Given that the basket of watermelons sells for $9 before tax and the tax rate is 9%.
The tax on the basket of watermelons is given by

Therefore, the total price Tiffany pays for the basket of watermelons is $9 + $0.81 = $9.81
Answer:
about 151 feet
Step-by-step explanation:
The height of the ball at a time of 3.1 seconds is given by Charlize's equation as ...
h(3.1) = -16(3.1)^2 +3 = -150.76 . . . feet
The well is about 151 feet deep.
_____
<em>Comment on this measurement</em>
The speed of sound is sufficiently slow that it will make a difference in the time Charlize records. She would get a more accurate measurement if she were able to <em>see</em> the ball hit bottom.
We can set up a proportion.
88% = 0.88
44/0.88 = x/1
Cross multiply:
0.88x = 44
Divide 0.88 to both sides:
x = 50
So your cell phone can hold 50 messages.
There's not enough given information in the question to calculate an answer.
If we only know that the volume of the box is 96 cm³, then there are an infinite
number of different lengths, widths, and surface areas that it could have.
1 cartons of juice = $4.20
3 single cartons = 4.20 * 3 = $12.60
1 pack = $9.45
He saved 12.60 - 9.45 = $3.15
So, he saved $3.15, compared to the total ($12.60)
To calculate the percentage, we will do a proportion:
3.15 (money saved) : 12.60 (total of 3 single cartons) = x (how much percentage) : 100 (total)
3.15 : 12.6 = x : 100
To calculate x, we will moltiplicate the ends (where we have known numbers) than divide all per 12.6
So
x = (3.15 * 100) / 12.60 = 315 / 12.6 = 25
So the percentage saving is 25%