Answer:
The variable c represents the domain as it is the independent variable.
The domain of the function F(c) is given by c ≥ 0.
So, only positive values for the input make sense.
The upper limit of the domain is +∞ and lower limit is 0.
It is not possible for the team to earn $50.50 as it will be only multiple of 2.
Step-by-step explanation:
If F(c) represents the earning of a volleyball team from selling c cupcakes and each cupcake costs $2 each, then the equation that models the situation is
F(c) = 2c ..... (1)
The variable c represents the domain as it is the independent variable. (Answer)
The domain of the function F(c) is given by c ≥ 0. (Answer)
So, only positive values for the input make sense. (Answer)
The upper limit of the domain is +∞ and the lower limit is 0. (Answer)
It is not possible for the team to earn $50.50 as it will be only multiple of 2. (Answer)
<h2>Complete Question: </h2>
The energy usage of a light bulb is a function. The input for the function is ___, measured in hours. The output of the function is energy usage, measured in _____. Identify the functional relationship between the variables. ________ is a function of __________. The graph of the function will show energy usage on the ________ axis and time on the _______ axis.
- Input is <u>time</u>.
- Output is measured in <u>kilowatts</u>.
- <u>Energy usage</u> measured in kilowatts is a function of <u>time</u> measured in hours.
The graph representing the function will show:
- energy usage (kilowatts) on the <u>y-axis</u>
- time (hours) on the <u>x-axis.</u>
A light bulb as a function expends energy which is measured in kilowatts and it is dependent on time measured in hours.
This implies that, the amount of energy usage of the light bulb is determined by the number of hours the light bulb is turned on.
Thus, energy usage of the light bulb (kilowatts) is a function of time (hours).
Graphing the function, we would plot<em><u> the input (time) on the x-axis, against (output) energy usage on the y-axis.</u></em>
<em>Therefore</em>,
Input = time (hours) - plotted on the x-axis.
Output = energy usage (kilowatts) - plotted on the y-axis.
Learn more about functions here:
brainly.com/question/18738793
Answer:
< CFE = 40°
Step-by-step explanation:
To better understand the solution, see attachment for the diagram.
Given:
BC parallel to DE
Measure of Arc BD = 58°
Measure of Arc DE = 142°
First step: Draw a diameter that passes through the centre of the circle and name it. In this case, the diameter is line ST.
The line ST divides the arc BD and arc DE into half.
That is:
Arc SC = 1/2(arc BC) =1/2(58)
Arc SC = 29°
Arc TE = 1/2(arc DE) =1/2(142)
Arc TE = 71°
Arc SC + Arc CE + Arc TE = 180° (Sum of angles in a semicircle
29° + Arc CE + 71° = 180°
Arc CE + 100° = 180°
Arc CE = 180-100
Arc CE = 80°
Inscribed angle = 1/2(intercepted angle)
<CFE = 1/2(Arc CE )
<CFE = 1/2(80)
< CFE = 40°
Answer:
D. Use the Distributive Property. You clear the parentheses and then solve the two-step equation.
Step-by-step explanation:
Given problem;
2(w − 3) = 5
To solve this problem:
Use the distributive property to clear the parentheses;
2w - 6 = 5
Then, collect like terms, add 6 to both sides;
2w = 5 + 6
2w = 11
Now divide both terms by 2
w =