The
<u>correct answer</u> is:
9.2 ft.
Explanation:
The distance from a point (m,n) to a line Ax+By+C=0 is given by the formula:

We first need to write our equation in the form Ax+By+C=0.
y=(-6/7)x+7
First we will add 6/7x to each side:
y+6/7x=(-6/7x)+7+(6/7x)
y+6/7x=7
Now we will subtract 7 from each side:
y+6/7x-7=7-7
y+6/7x-7=0
It will be easier to work with this equation if we do not have fractions. We can accomplish this by multiplying everything by the denominator of the fraction, 7:
y(7)+(6/7x)(7)-7(7)=0
7y+(42/7)x-49=0
7y+6x-49=0
Now we rearrange the terms to the x term is in front:
6x+7y-49=0
This is in the form Ax+By+C=0, where A=6, B=7 and C=-49.
Substituting these into our formula above along with our coordinates from our point (m,n)=(6, 14) we have:
Answer:
H0: μ ≤ 68,800
H1: μ > 68,800
Step-by-step explanation:
The null hypothesis (H0) tries to show that no significant variation exists between variables or that a single variable is no different than its mean. While an alternative Hypothesis (H1) attempt to prove that a new theory is true rather than the old one. That a variable is significantly different from the mean.
For the case above;
The Null hypothesis is that the average attendance at games is less than or equal to 68,800.
H0: μ ≤ 68,800
The alternative hypothesis is that the average attendance at games is over 68,800.
H1: μ > 68,800
Well $16 times 16 would be $256.
If each shirt costs $1 then she could buy 16 shirts.
Answer:
1.533333 miles per hour
If It Helped u do mark me as brainliest