answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natka813 [3]
2 years ago
11

Paula invited some friends to dinner and she plans to make fajitas at the grocery store she spent $2.56 on red bell peppers and

$1.92 on green bell pepper if both types of bell peppers cost $1.60 per pound how many total pounds of bell pepper does she buy
Mathematics
2 answers:
stellarik [79]2 years ago
8 0

Answer:

2.8

Step-by-step explanation:

densk [106]2 years ago
6 0

Answer: 2.8

Step-by-step explanation:

Given Data:

Money spent by Paula for red bell peppers = $2.56

Money spent by Paula on green bell peppers = $1.92

Both pepper cost = $1.60/ pound

Therefore:

Total pounds of bell peppers bought by Paula

= cost of green bell pepper + red red bell pepper / price/pound

= $2.56 + $1.92 / $1.60

= $4.48 / $1.60

= 2.8 pounds

Paula bought 2.8pounds of pepper

You might be interested in
The system shown is _____.<br><br> equivalent<br><br> independent<br><br> inconsistent
Rzqust [24]
We know that
If a system has at least one solution, it is said to be consistent.
When you graph the equations, both equations represent the same line
so
the system has an infinite number of solutions

If a consistent system has an infinite number of solutions, it is dependent.
<span>
therefore
the system is </span>consistent, dependent and <span>equivalent
</span><span>
the answer is 
</span>equivalent
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Zoe and Hannah share tips in the ratio 3:7. Last week, Zoe received £24. How much did Hannah receive last week?
Goshia [24]

Answer:

hannah gets £56

Step-by-step explanation:

z   : h

3   : 7

24 : ?

24/3 = 8

8 x 7 = 56

£56

hope this helps

brainliest plz?

x

8 0
2 years ago
Pllllllllzzzzzzz answer this!!!♥️♥️
Umnica [9.8K]

Answer:

Use the regression calculator to compare the teams’ number of runs with their number of wins.

A 2-column table with 9 rows. Column 1 is labeled R with entries 808, 768, 655, 684, 637, 619, 613, 609, 563. Column 2 is labeled W with entries 93, 94, 66, 81, 86, 75, 61, 69, 55.

What is the y-intercept of the trend line, to the nearest hundredth?

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The product of a number,and 0.28 is 13.44. which equation matches this statement
8_murik_8 [283]

Answer:

one day 2 babies were born in 1 hour home babie was 0.28LBS less heavier that the baby that was 13.44LBS whats the difference between the babies?

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
3. Standard deviation is ________. a mean of squared differences the square root of the variance unit-free the covariance 4. Sta
Ksenya-84 [330]

Answer:

3. Standard deviation is the square root of the variance.

4. Standard deviation is useful because it has the same units as the underlying data.

Step-by-step explanation:

3. In statistics, the dispersion in a given data with respect to its mean distribution can be determined or measured by standard deviation and variance. The standard deviation of a distribution can also be determined as the square root of variance.

4. Standard deviation is measured in the same units as that of the original data. Thus it has the same units as the underlying data.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Consider the equation 3p – 7 + p = 13. What is the resulting equation after the first step in the solution?
    8·2 answers
  • A stalk of corn grew 42 inches in a week. Find the unit rate in inches per day
    14·2 answers
  • The path of a football kicked by a field goal kicker can be modeled by the equation y = –0.03x2 + 1.53x, where x is the horizont
    11·2 answers
  • An expression is shown 12.395 - (2.24 • 3.9) what is the value of the expression
    12·1 answer
  • If 40 percent of a movie ticket costs $5.00 what is 20 percent of the cost of two tickets
    8·1 answer
  • Identify the property used in each step of solving the inequality 3x – 2 &gt; –4.
    6·2 answers
  • Jessica electricity bill costs $32.44 per month plus $1.34 per kilowatt hour. how many kilowatt hours can she use and keep her b
    6·1 answer
  • A boat can travel 64 miles on 7 gallons of gasoline. How much gasoline will it need to go 24 miles?
    10·1 answer
  • Is 0.14 rational and irrational
    11·2 answers
  • The source document states: (S) The process takes three hours to complete. The new document states: (S) The first step in the pr
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!