Sqrt(0.4), -sqrt(0.4)
Decimals: .6324 , -.6324
Ok.look.the question is like that
7:2 so first of all divide 7 by 2 like that 7/2 so you get 3.5 ok than add 3.5 with 2 so the answer is 5.5
Answer:
65.3 cm
Step-by-step explanation:
The law of sines can be used for this.
g/sin(G) = f/sin(F)
g = (37 cm)sin(124°)/sin(28°) ≈ 65.3 cm . . . . multiply by sin(G)
The length of g is about 65.3 cm.
Answer: u= ( 4342.08, 5145.92).
Step-by-step explanation: the population mean is estimated using the sample by the formulae assuming a 95% confidence level
u = x' + Zα/2 * (√σ/n) or x' - Zα/2 * (√σ/n)
u = estimated population mean
x' = sample mean = 4744
n = sample size =8
σ = sample standard deviation. = 580
α = level of significance = 1- confidence level = 1-0.95= 0.05
Zα/2 = z score from the normal distribution table for a 2 tailed test = 1.96
First boundary value for interval
u = 4744 + 1.96 ( 580/√8)
u = 4744 + 1.96 * (205.0609)
u = 4744 + 401.92
u = 5145.92
Second boundary value for interval
u = 4744 - 1.96 ( 580/√8)
u = 4744 - 1.96 * (205.0609)
u = 4744 - 401.92
u = 4342.08
Thus the confidence interval for population mean is
u= ( 4342.08, 5145.92).