Answer:
Draining rate is at 1.5 gallons per minute
That would be y = 1.5g / x.
From the function or the equation, here is the answer.
The range would be all real numbers such that 0 ≤ y ≤ 40.
Step-by-step explanation:
Answer:
In algebra, like terms are terms that have the same variables and powers.
Answer: B) 4
Step-by-step explanation:
Using the formula
Standard deviation = √( (Σ ( x - π)²)/n)
To get the standard deviation, first we workout the Mean which is the simple average of the data set
n = 4
(13 + 17 + 9 + 21) / 4 = 60/4 = 15
Mean(x) = 15
Then (x-π)²
13 - 15 = (-2)² = 4
17 - 15 = (2)² = 4
9 - 15 = (-6)² = 36
21 - 15 = (6)² = 36
Σ ( x - π)² = (4 + 4 + 36 + 36) = 80
Standard deviation = √( (Σ ( x - π)²)/n
= √ (80/4)
=√20
= 4.47
= 4
Correlation coefficient (r) = [nΣxy - (Σx)(Σy)] / [sqrt(nΣx^2 - (Σx)^2)sqrt(nΣy^2 - (Σy)^2)]
Σx = 21 => (Σx)^2 = 21^2 = 441
Σy = 671 => (Σy)^2 = 671^2 = 450,241
Σx^2 = 1 + 4 + 9 + 16 + 25 + 36 = 91
Σy^2 = 98^2 + 101^2 + 109^2 + 117^2 + 119^2 + 127^2 = 75,665
Σxy = 1(98) + 2(101) + 3(109) + 4(117) + 5(119) + 6(127) = 2,452
r = [6(2,452) - 21(671)] / [sqrt(6(91) - 441)sqrt(6(75,665) - 450,241)] = 621/sqrt(105)sqrt(3749) = 0.99
option b is the correct answer.
35.2 ounces is 1/5 of the popcorn
so 35.2 x 5 = 176
1 pound = 16 ounces
176÷16=11
The movie theater made 11 pounds of popcorn