answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bearhunter [10]
2 years ago
5

Two groups of students were asked how many pets they had. The table below shows the numbers for each group:

Mathematics
2 answers:
Nana76 [90]2 years ago
5 0

where are the answers?
VLD [36.1K]2 years ago
4 0

Answer:

The Answer choices are this below

<em></em>

<em>The interquartile range for Group A students is 0.5 less than the interquartile range for Group B students. </em>

<em> The interquartile range for Group A students is 1.5 more than the interquartile range for Group B students. </em>

<em> The interquartile range for Group A students is equal to the interquartile range for Group B students. </em>

<em> The interquartile range for Group A students is 1 more than the interquartile range for Group B students.</em>

Step-by-step explanation:

The answer is d because it has a wider range than company b but i could be wrong this kind of math is not my specialty.

Guest
1 year ago
thank you so much
You might be interested in
Samantha is wall papering her bedroom and wants to make sure that she bought enough wall paper. Each wall in her room measures 1
Gala2k [10]

Answer:

17.60

Step-by-step explanation:

Look at the room carefully, the length of the room is 11 feet

And the height = 10 feet

The area of the 4 walls of the room = 4( 11×10) = 440 sq ft

Area covered by each roll = 25 sq ft

= 440/25 = 17.60 rolls

Therefore we require 17.60 rolls to cover a rectangular room on all four sides.

7 0
2 years ago
A delivery truck drove 203 miles in 3.5 hours. After unloading and loading new cargo, it traveled on another 243 miles for 4.5 h
den301095 [7]

Answer:

55.75

trust me i got 100% on the test!

7 0
2 years ago
If candies are sold at 3 pcs for php.2.00.how many candies can melai get if she has php20.00?​
Marrrta [24]
If you’re saying that 3 pieces costs 2.00 then the answer is 30. 2x10 is the $20.00 so 3x10 = 30 she can buy
8 0
2 years ago
Consider the graph of Miriam's bike ride to answer the
Elenna [48]
It took her 45 minutes to rest and it to her 45 minutes to bike the initial 8 miles. or .75 hours for both
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Chandra created a budget matrix based on her regular and expected expenses for the year. Expense Jan. Feb. Mar. Apr. May June Ju
Ivan

Answer:

Chandra's Average Monthly Expenses are;

1) For Both Jan and Feb are $269

2) For the remaining 10 months each are $244

Step-by-step explanation:

From Chandra's matrix all monthly expenses are all same that is,

Cell phone $71, Rent $1,025, Gym $75, Internet $25, Auto insurance $425, Gas $ 120, Food $145. which are all the expenses carried out every month for 12 months.

That means Chandra carries out a total of 7 expenses for the month of January and February while she carried a total of 6 expenses for the remaining 10 month which was noted from the matrix that Auto insurance was carried out only in the month of January and February.

Therefore, you start by adding up each month total expenses, which are ;

January = $71 + $1,025 + $75 + $25 + $425 + $120 + $145 = $1886

February = $71 + $1,025 + $75 + $25 + $425 + $120 + $145 = $1886

March = $71 + $1,025 + $75 + $25  + $120 + $145 = $1461

April = $71 + $1,025 + $75 + $25  + $120 + $145 = $1461

May = $71 + $1,025 + $75 + $25  + $120 + $145 = $1461

June = $71 + $1,025 + $75 + $25  + $120 + $145 = $1461

July= $71 + $1,025 + $75 + $25  + $120 + $145 = $1461

August = $71 + $1,025 + $75 + $25  + $120 + $145 = $1461

September = $71 + $1,025 + $75 + $25  + $120 + $145 = $1461

October = $71 + $1,025 + $75 + $25  + $120 + $145 = $1461

November = $71 + $1,025 + $75 + $25  + $120 + $145 = $1461

December = $71 + $1,025 + $75 + $25  + $120 + $145 = $1461

Therefore Chandra's Average Monthly Expenses are:

1) January & February  = \frac{71 + 1,025 + 75 + 25 + 425 + 120 + 145}{7} = \frac{1886}{7} = 269.4286 to the nearest cent

≅ $269

2) For the remaining 10 month are = \frac{71 + 1,025 + 75 + 25  + 120 + 145}{6} = \frac{1461}{6}= 243.5 to the nearest cent

≅ $244

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Seth walks 1 1/4 miles in 5/12 hour. what is seth's unit rate?
    11·2 answers
  • Yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. what price did she pay for each pound of pretzels?
    8·2 answers
  • A fair sortition trial is carried out, and one of the candidates is assigned the number 32,041. If each digit can be chosen from
    9·2 answers
  • 1. ΔEFG ~ ΔLMN. Find LN.
    11·1 answer
  • 80.64 divides by 3.6
    10·2 answers
  • The center of a circle is at the origin on a coordinate grid. The vertex of a parabola that opens upward is at (0, 9). If the ci
    15·2 answers
  • Which inequality statement best describes the probability of event (P) ?
    11·1 answer
  • A home building company routinely orders standard interior doors with a height of 80 inches. Recently the installers have compla
    13·1 answer
  • A coat in London costs £60. The same coat in Dublin costs €105.60. The exchange rate is £1 = €1.65. In which city is the coat ch
    6·1 answer
  • Which graph represents a function with direct variation?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!