Answer:
Step-by-step explanation:
66 mile per hour .
Df/dy=(1350-750)/(2010-2000)
df/dy=60
f(y)=750+60(y-2000) or neatened up a bit...
f(y)=60y-119250 (note: y is the actual year, ie 2005, not year like 2 years from start)
Answer:
See joint picture.
Step-by-step explanation:
The study lasts 6 days. Since the amount of plant food decreased an equal amount each day, and since the whole 72 millimeters were used, it means that plants consumed 72/6 = 12 millimeters daily.
All the results given come from this justification.
Answer:
The equation for the amount of salary after x number of years is given by:

where
a is the initial amount
x represents the number of years and
r represents the growth rate( in decimal)
As per the statement:
You begin your first day as a police officer earning $30,000/yr
⇒ a= 30,000
It is also given that you obtain a full 5% increase each year,
⇒
then;
....[1]
we have to find the salary in three years.
⇒
Substitute this value in [1] we have
Simplify:

therefore, your salary be in three years will be $34,4728.75