answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xeze [42]
1 year ago
8

Yen paid $10.50 for 2.5 pounds of pretzels. what price did she pay for each pound of pretzels?

Mathematics
2 answers:
mote1985 [20]1 year ago
3 0
You only must do a proportion:

1\ pound\cdot \frac{10.50\$}{2.5\ pound} = \bf 4.20\$

The price of each pound of pretzels is 4.20$.
Orlov [11]1 year ago
3 0

Answer:

The price of each pound of pretzels is 4.20$

You might be interested in
Write the standard form of the line that contains a slope of and y-intercept of 3. Include your work in your final answer. Type
coldgirl [10]
Y=mx + b
m= slope
b= y intercept

y=3x + 3
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
An iPhone costs £699 in London, €799 in Paris and $1,099 in New York. Using £1 = €1.13 and £1 = $1.37, state the lowest price of
Alex787 [66]

Answer:

£699 in London

£902.87 in Paris

£1505.63 in New York

The lowest price of the iPhone is £699 in London.

3 0
1 year ago
There are 252 pieces of candy in a 14-ounce jar. How many pieces of candy are there per ounce in the jar?
djyliett [7]

"Per" essentially means "divided by." To find pieces per ounce, divide pieces by ounces.


(252 pieces)/(14 ounces) = (252/14) pieces/ounce = 18 pieces/ounce

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A King Size waterbed has the following dimensions 72 in. x 84 in. x 9.5in. It takes 240.7 gallons of water to fill it, which wou
sineoko [7]
One cubic foot weighs approximately 27.743 pounds
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What additional information could be used to prove that ΔXYZ ≅ ΔFEG using ASA or AAS? Check all that apply. ∠Z ≅ ∠G and XZ ≅ FG
Alla [95]

Answer:

The answer is A and E.

A.∠Z ≅ ∠G and XZ ≅ FG

E.∠Z ≅ ∠G and XY ≅ FE

Step-by-step explanation:

4 0
1 year ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • For two weeks, Mario recorded the color of the traffic light at the intersection of Main Street and North Avenue as his bus appr
    5·2 answers
  • Mrs. Matthews wants to have $18,000 in the bank in 2 years. If she deposits $9000 today at 6% compounded quarterly for 2 years,
    9·2 answers
  • A GE lightbulb is supposed to last for 1,200 hours. In fact, light bulbs of this type last only 1,185 hours with a standard devi
    9·1 answer
  • The math team wraps gifts as a way to raise money for traveling to competitions. They offer two choices: a plain wrapping or a d
    6·2 answers
  • The primary factor in decreasing the Kinetic Energy of an object is to:
    5·1 answer
  • You are researching the penguin population in the Falkland Islands. There are 1000 penguins in the beginning of the first year:
    12·1 answer
  • An ice cream store has two new flavors: Fantasy and Ecstasy. Each barrel of Fantasy requires 4
    10·1 answer
  • 1. A sample consists of 75 TV sets purchased several years ago. The replacement times of those TV sets have a mean of 8.2 years.
    14·1 answer
  • The cost of 8 kg of butter is $ 904. what will be the cost of 14 kg of butter
    7·1 answer
  • A robot moves 3\text{ m}3 m3, start text, space, m, end text, turns more than 90\degree90°90, degree clockwise, moves 4\text{ m}
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!