Answer:
a) See attachment
b) C = 21.626 W / m^2 .K , n = 0.593
Explanation:
a)
dT = 300 - 40 = 160 K
A = pi*D*l where D = 0.025 m
Power = P' * l = h * dT * A
P' l = h * pi * D * l* dT
Hence,
h = P' / (pi*D*dT)
We will use the above equation to compute for respective values of P'
Note: The results are tabulated and attached
b)
Assuming the dependence of the convection coefficient on the velocity to be of the form h=CV^n,
determine the parameters C and n from the results of part (a).
Taking logarithm on both sides:
Ln (h) = Ln(C) + n*Ln(V)
n = (Ln(h2) - Ln(h1)) / (Ln(V2) - Ln(V1))
n = (Ln (32.223/22.037)) / Ln(2))
n = 0.593
Using regression we can compare:
C = 21.626 W/m^2 . K
Answer:
Explanation:
The solution to given problem is attached below
Answer:
Functional Relationship
Explanation:
A functional relationship is only achieved through control and involves a specific change in one event (dependent variable) that can reliably be produced by specific manipulations of another event (independent variable), and the change in the dependent variable is unlikely to be the result of other extraneous factors (confounding variables
Answer:
number of pulses produced = 162 pulses
Explanation:
give data
radius = 50 mm
encoder produces = 256 pulses per revolution
linear displacement = 200 mm
solution
first we consider here roll shaft encoder on the flat surface without any slipping
we get here now circumference that is
circumference = 2 π r .........1
circumference = 2 × π × 50
circumference = 314.16 mm
so now we get number of pulses produced
number of pulses produced =
× No of pulses per revolution .................2
number of pulses produced =
× 256
number of pulses produced = 162 pulses
Answer:
The best first sentence of your e-mail will be-
<u>Weather forecasters are predicting a blizzard this afternoon, so, as a result of this news, our supervisor has decided to close the office at noon so people can travel home safely.</u>
<u />