Answer:
The air pressure in the tank is 53.9 
Solution:
As per the question:
Discharge rate, Q = 20 litres/ sec = 
(Since, 1 litre =
)
Diameter of the bore, d = 6 cm = 0.06 m
Head loss due to friction, 
Height, 
Now,
The velocity in the bore is given by:


Now, using Bernoulli's eqn:
(1)
The velocity head is given by:

Now, by using energy conservation on the surface of water on the roof and that in the tank :




Answer:
Ps=19.62N
Explanation:
The detailed explanation of answer is given in attached files.
Answer:
Pump factor = Fp = 7.854 gal/cycle
Ev = 82.00 %
P_H = 183.29 hp
Explanation:
Given data:
Dimension of duplex pump
6.5 inch liner
2.5 inch rod
18 inch strokes
Pressure 3000 psig
Pit dimension
7 ft wide
20 ft long
Ls = 18 inch
Velocity = (18)/10
volumetric efficiency is given as E_v = (Actual flow rate)/(Theortical flow rate) * 100
we know that flow rate is given as = Area * velocity
Theoritical flow rate 

Ev = 82.00 %
Pump factor 

Fp = 1814.22 in^3/cyl
Fp = 7.854 gal/cycle
Flow rate 
Power 
Answer:
A RCRA characteristic hazardous waste is a solid waste that exhibits at least one of four characteristics defined in 40 CFR Part 261 subpart C — ignitability (D001), corrosivity (D002), reactivity (D003), and toxicity (D004 - D043). combustible, or have a flash point less than 60 °C (140 °F).