Cos of error of special characters
The solution has been attached to the portal
Answer:
The mass composition of ∝ ferrite is 88.94%.
The mass composition of cementite is 11.05%.
Explanation:
Given that
T=726 °C
We have to find the mass fractions of ferrite nad cementite in pearlite.
Lets take data from ideal Iron -carbon diagram at 726 °C
Composition of ∝ ferrite=0.022 5
Composition of pearlite =0.76 %
Composition of cementite =7.6%
We know that if we want to find the mass fraction the we use Lever rule .So now by using lever rule

So the mass composition of ∝ ferrite is 88.94%.

So the mass composition of cementite is 11.05%.
Answer:
The rate of heat transfer from both sides of the plate to the air is 240 W
Explanation:
Given;
area of the flat plate = 0.2 m × 0.2 m = 0.04 m²
velocity of atmospheric air stream, v = 40 m/s
drag force, F = 0.075 N
The rate of heat transfer from both sides of the plate to the air:
q = 2 [h'(A)(Ts -T∞)]
where;
h' is heat transfer coefficient obtained from Chilton-Colburn analogy

Properties of air at 70°C and 1 atm:
ρ = 1.018 kg/m³, cp = 1009 J/kg.K, Pr = 0.7, v = 20.22 x 10⁻⁶ m²/s

Finally;
q = 2 [ 30(0.04)(120 - 20) ]
q = 240 W
Therefore, the rate of heat transfer from both sides of the plate to the air is 240 W
Answer: D
Find the answer in the explanation
Explanation:
Elastic solid will obey Hooke's law which state that the force applied is proportional to the extension provided the elastic limit is not exceeded.
Examples of Newtonian fluid are water, glycerol, honey and all organic solvents
When comparing solids to fluids, the below statement is true
We can therefore conclude that
For elastic solids, stress is linearly related to strain, and for Newtonian fluids, stress is linearly related to strain rate
Answer:
The vertical force, F = 19.9 lb.
Explanation: