Answer:
reposition
Explanation:
if you go to your icd 10 pcs index located on page 1 then look up reduction the subterm is of a dislocation which leads you to the answer reposition
Answer:
Ps=19.62N
Explanation:
The detailed explanation of answer is given in attached files.
Answer:
A) 
B) 
C) Second law efficiency 4.85%
exergy destruction for the cycle = 9.3237 kW
Explanation:
Given data:
degree celcius
degree celcius

Power to refrigerator = 9.8 kW
Cp = 3.35 kJ/kg degree C




b)

wil be max when COP maximum
taking surrounding temperature T_H = 20 degree celcius

we know that


c) second law efficiency

exergy destruction os given as 
= 9.8 - 0.473 = 9.3237 kW
Answer:
//This Program is written in C++
// Comments are used for explanatory purpose
#include <iostream>
using namespace std;
enum mailbox{open, close};
int box[149];
void closeAllBoxes();
void OpenClose();
void printAll();
int main()
{
closeAllBoxes();
OpenClose();
printAll();
return 0;
}
void closeAllBoxes()
{
for (int i = 0; i < 150; i++) //Iterate through from 0 to 149 which literarily means 1 to 150
{
box[i] = close; //Close all boxes
}
}
void OpenClose()
{
for(int i = 2; i < 150; i++) {
for(int j = i; j < 150; j += i) {
if (box[j] == close) //Open box if box is closed
box[j] = open;
else
box[j] = close; // Close box if box is opened
}
}
// At the end of this test, all boxes would be closed
}
void printAll()
{
for (int x = 0; x < 150; x++) //use this to test
{
if (box[x] = 1)
{
cout << "Mailbox #" << x+1 << " is closed" << endl;
// Print all close boxes
}
}
}
Explanation:
Answer:
11.52 hp
Explanation:
<u><em>Givens: </em></u>
p_1 = 15 pisa
p_2 = 70 pisa
V_ol=1.5 ft^3/s
<u><em>Solution: </em></u>
Note: m = p x V_ol (assuming in compressible flow —> p =const)
The total change in the system mechanical energy can be calculated as follows,
Δ
e= (p_2 - p_1 ) /p
The power needed can be calculated as follows
P = W =mΔ
e = p x V_ol x(p_2 - p_1 ) /p
= V_ol x (p_2 - p_1 )
= 44 pisa. ft^3/s
= 44 x (1 btu/5.404pisa. ft^3) x (1 hp/0.7068btu/s)
= 11.52 hp