Answer:
165 mm
Explanation:
The mass on the piston will apply a pressure on the oil. This is:
p = f / A
The force is the weight of the mass
f = m * a
Where a in the acceleration of gravity
A is the area of the piston
A = π/4 * D1^2
Then:
p = m * a / (π/4 * D1^2)
The height the oil will raise is the heignt of a colum that would create that same pressure at its base:
p = f / A
The weight of the column is:
f = m * a
The mass of the column is its volume multiplied by its specific gravity
m = V * S
The volume is the base are by the height
V = A * h
Then:
p = A * h * S * a / A
We cancel the areas:
p = h * S * a
Now we equate the pressures form the piston and the pil column:
m * a / (π/4 * D1^2) = h * S * a
We simplify the acceleration of gravity
m / (π/4 * D1^2) = h * S
Rearranging:
h = m / (π/4 * D1^2 * S)
Now, h is the heigth above the interface between the piston and the oil, this is at h1 = 42 mm. The total height is
h2 = h + h1
h2 = h1 + m / (π/4 * D1^2 * S)
h2 = 0.042 + 10 / (π/4 * 0.14^2 * 0.8) = 0.165 m = 165 mm
Answer:
The procedure for determining the presence of non-condensable gases in refrigerant contained in an external recovery tank utilizes the principle that non-condensable gases increases the pressure of the refrigerant (compared to the saturation pressure).
Explanation:
The existence of non-condensable gases gives rise to an increase in the pressure of the refrigerant, this generates supplementary thermal resistance in the refrigeration circuit, which in turn decreases the efficiency of the system.
Answer:
The depth to which the cage will drop for each single rotation of the drum is approximately 18.85 m.
Explanation:
The mine winch drum consists of a drum around around which the haulage rope is attached
Therefore, given that the diameter of the winch drum = 6 m
The length of rope unwound by each rotation = How far the cage will drop for each single rotation of the drum
The length of the rope unwound by each rotation = The rope that goes round the circumference of the winch drum, once
∴ Since the rope that goes round the circumference of the winch drum, once = The circumference of the winch drum, we have;
The length of the rope unwound by each rotation = The circumference of the winch drum = π × The diameter of the winch drum
The length of the rope unwound by each rotation = π × 6 m = 6·π m
The length of rope unwound by each rotation = How far the cage will drop for each single rotation of the drum = 6·π m
How far the cage will drop for each single rotation of the drum = 6·π m ≈ 18.85 m
The depth to which the cage will drop for each single rotation of the drum ≈ 18.85 m.
Answer:
the difference in pressure between the inside and outside of the droplets is 538 Pa
Explanation:
given data
temperature = 68 °F
average diameter = 200 µm
to find out
what is the difference in pressure between the inside and outside of the droplets
solution
we know here surface tension of carbon tetra chloride at 68 °F is get from table 1.6 physical properties of liquid that is
σ = 2.69 ×
N/m
so average radius =
= 100 µm = 100 ×
m
now here we know relation between pressure difference and surface tension
so we can derive difference pressure as
2π×σ×r = Δp×π×r² .....................1
here r is radius and Δp pressure difference and σ surface tension
Δp =
put here value
Δp =
Δp = 538
so the difference in pressure between the inside and outside of the droplets is 538 Pa