Answer:
Settling Velocity (Up)= 2.048*10^-5 m/s
Reynolds number Re = 2.159*10^-3
Explanation:
We proceed as follows;
Diameter of Particle = 0.09 mm = 0.09*10^-3 m
Solid Particle Density = 2002 kg/m3
Solid Fraction, θ= 0.45
Temperature = 26.7°C
Viscosity of water = 0.8509*10^-3 kg/ms
Density of water at 26.7 °C = 996.67 kg/m3
The velocity between the interface, i.e between the suspension and clear water is given by,
U = [ ((nf/ρf)/d)D^3] [18+(1/3)D^3)(1/2)]
D = d[(ρp/ρf)-1)g*(ρf/nf)^2]^(1/3)
D = 2.147
U = 0.0003m/s (n = 4.49)
Up = 0.0003 * (1-0.45)^4.49 = 2.048*10^-5 m/s
Re=0.09*10^-3*2.048*10^-5*996.67/0.0008509 = 2.159*10^-3
Answer:
diameter is 14 mm
Explanation:
given data
power = 15 kW
rotation N = 1750 rpm
factor of safety = 3
to find out
minimum diameter
solution
we will apply here power formula to find T that is
power = 2π×N×T / 60 .................1
put here value
15 ×
= 2π×1750×T / 60
so
T = 81.84 Nm
and
torsion = T / Z ..........2
here Z is section modulus i.e = πd³/ 16
so from equation 2
torsion = 81.84 / πd³/ 16
so torsion = 416.75 / / d³ .................3
so from shear stress theory
torsion = σy / factor of safety
so here σy = 530 for 1020 steel
so
torsion = σy / factor of safety
416.75 / d³ = 530 ×
/ 3
so d = 0.0133 m
so diameter is 14 mm
The given question is incomplete, the complete question is as follows:
Our text describes a trade-off that we must make as engineers between our confidence in the value of a parameter versus the precision with which we know the value of that parameter. That trade-off might be affected by whether we are looking at a two-sided or bounded (one-sided) interval.
Question: Discuss your interpretation of the confidence-precision trade-off, and provide a few examples of how you might make a choice in one direction or the other in an engineering situation.
Answer: A balancing point is required to be reached to obtain a better confidence level in the predicted values.
Explanation:
The confidence interval and precision are the two terms that aims at providing the accurate estimation of the measurability of an object. If the precision increases, we can compromise on the confidence level and if the confidence level increases, then the precision of the predicted value also dilutes.
Thus a balance point is required to be reached between these two variables so that we get better confidence in the values being predicted without losing the correct estimation on precision. Ensuring that both the confidence and precision are maintained.
Answer:
a) (option B) 230 kPa
b) (option A) 100 N/m
Explanation:
Given:
Diameter, d = 25 m
Thicknesses, t = 15 mm
Yield point = 240 MPa
Factor of safety = 2.5
a) To find the maximum internal pressure, let's use the formula:
Solving for P, we have:
P = 230.4 kPa
≈ 230 kPa
The maximum permissible internal pressure is nearly 230kPa
b) Given:
Thickness, t = 6.35 mm
L = 203 mm
Torque, T = 8 N m
Let's find the mean Area,
mA = (l - t)²
= (203 - 6.5)²
= 38671.22mm²
≈ 0.03867 m² (converted to meters)
To find the average shear flow, let's use the formula:
q = 103.4 N/m approximately 100N/m
The average shear force flow is most nearly 100 N/m
Answer:
Technician A says that TSBs are typically updates to the owner's manual. Technician B says that TSBs are generally
updated information on model changes that do not affect the technician. Who is correct? the answer is c