Answer:
Total no. of ways to line up cars is 20! = 2.43 c 10^18
Probability that the cars alternate is 0.00001 or 0.001%
Explanation:
Since, the position of a car is random.Therefore, number ways in which cars can line up is given as:
<u>No. of ways = 20! = 2.43 x 10^18</u>
For the probability that cars alternate, two groups will be formed, one consisting of US-made 10 cars and other containing 10 foreign made. The number of favorable outcomes for this can be found out as the arrangements of 2! between these groups multiplied by the arrangements of 10! for each group, due to the arrangements among the groups themselves.
Favorable Outcomes = 2! x 10! x 10!
Thus the probability of event will be:
Probability = Favorable Outcomes/Total No. of Ways
Probability = (2! x 10! x 10!)/20!
<u>Probability = 0.00001 = 0.001%</u>
Answer:
A) 
B) 
C) Second law efficiency 4.85%
exergy destruction for the cycle = 9.3237 kW
Explanation:
Given data:
degree celcius
degree celcius

Power to refrigerator = 9.8 kW
Cp = 3.35 kJ/kg degree C




b)

wil be max when COP maximum
taking surrounding temperature T_H = 20 degree celcius

we know that


c) second law efficiency

exergy destruction os given as 
= 9.8 - 0.473 = 9.3237 kW
Answer:
17.658 kPa
Explanation:
The hydrostatic pressure of a fluid is the weight of a column of that fluid divided by the base of that column.

Also, the weight of a column is its volume multiplied by it's density and the acceleration of gravity:

Meanwhile, the volume of a column is the area of the base multiplied by the height:

Replacing:

The base cancels out, so:

The pressure depends only on the height of the fluid column, the density of the fluid and the gravity.
If you have two point at different heights (or depths in the case of objects submerged in water) each point will have its own column of fluid exerting pressure on it. Since the density of the fluid and the acceleration of gravity are the same for both points (in the case of hydrostatics density is about constant for all points, it is not the case in the atmosphere), we can write:

We do not know at what depth the man of this problem is, but it doesn't matter, because we know the difference in height of the two points of interes (h1 - h2) = 1.8 m. So:

Answer:
Work input =283.47 KJ
Explanation:
Given that


T=12°C=285 K
m= 2.5 kg
Given that this is the constant temperature process.
e know that work for isothermal process


So now putting the values


W=-283.47 KJ
Negative sign indicates that work is done on the system.
So work input =283.47 KJ
Answer:
-4.5 m/s
Explanation:
Assuming steady and incompressible flow and uniform properties at each section

Here V is velocity of flow and A is area, Q is flow rate out of the leak, subscript 1-4 represent different sections
At the surface, is negative hence the equation above will be

Making the subject of the formula then

Substituting the given values then
