Answer:
$6,000
Explanation:
First, Carey's allowable deductions repersents 'real estate loss allowance. The real estate loss allowance is an allowance or tax reduction made available to taxpayers who are also owners of rental properties in the U.S.
The specific allowance states that if the adjusted gross income of the owner of the rental property is $100,000 or less, then the taxpayer is allowed a deduction of $25,000. However, this begins to reduce as the adjusted gross income approaches $150,000 and the allowance is completely eliminated when the income exceeds $150,000
Based on this explanation, Carey's Adjusted Gross Income= $138,000, higher than $100,000 but less than $150,000
The calculation= 50% ($150,000- maximum allowable adjusted gross income- $138,000 - Carey's reported adjusted gross income)
=0.50 ($12,000)
= $6,000
Answer:
$458,000
Explanation:
The computation of the total production cost in case of 85,000 toys are produced
The fixed cost is
= Total manufacturing cost - total variable cost
= $360,000 - $140,000
= $220,000
And, the variable cost per unit is
= $140,000 ÷ 50,000 toys
= $2.8
So for 85,000 toys, the total production cost is
= Fixed cost + Variable cost × variable cost per unit
= $220,000 + 85,000 toys × $2.8
= $220,000 + $238,000
= $458,000
Answer:
Price-Earning ratio = 6.42
Price to Sales Ratio = 1.35
Explanation:
Earning for the year = $285,000
Common stock outstanding = 150,000 shares
* Price has not been given in the question. Assuming $70 is the market price of the share.
1.
Earning per share = Earning for the year / Common stock outstanding
Earning per share = $285,000 / 150,000 = $1.90 per share
Price-Earning ratio = $7 / $1.90 = 6.42
2.
Price to Sales Ratio = Price / Sales = $7 / $5.19 = 1.35
Answer
The answer and procedures of the exercise are attached in the following archives.
Explanation
You will find the procedures, formulas or necessary explanations in the archive attached below. If you have any question ask and I will aclare your doubts kindly.