Answer:
The Human Resources (or ‘HR’) Management pathway focuses on the staff of a company. They work on planning, recruiting, hiring, training, safety, and overall employee development
Emilee have to worry about doing anything reltaed to that because she hired alonzo
Answer:
Quarterly dividend = $1.00
Required rate of return per annum = 8% = 0.08
Quarterly rate of return = 0.08/4 = 0.02
Current market price = <u>Quarterly dividend</u>
Quarterly required rate of return
= $1.00
0.08
= $12.5
The amount to pay for 1,000 shares = $1.25 x 1,000 = $12,500
Explanation:
The current market price is calculated as quarterly dividend paid divided by quarterly required rate of return. Then, we will multiply the current market price by the number of shares in order to determine the total amount to pay for the shares.
Answer: best case Nvp $2,943,304,509.57
Worse case NVP
-$2, 601,609,39
Answer:
First, Miguel arrives at an estimate of the total returns that he wants from his investments.
Explanation:
Plato :)
the answer is B) bookkeeper