Answer:
=> fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 0.4482 = 44.82%.
=> fraction to equity = 0.5518 = 55.18%.
Explanation:
So, in this question or problem we are given the following parameters or data or information which are; that the utility function is U = E(r) – 0.5 × Aσ2 and the risk-aversion coefficient is A = 4.4.
The fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills and its equivalent fraction to equity can be calculated by using the formula below;
The first step is to determine or Calculate the value of fraction to equity.
Hence, the fraction to equity = risk premium/(market standard deviation)^2 - risk aversion.
= 8.10% ÷ [(20.48%)^2 × 3.5 = 0.5518.
Therefore, the value for fraction of the portfolio that should be allocated to T-bills = 1 - fraction to equity = 1 - 0.5518 =0.4482 .
The constant in a system is the control.
Answer:B-by avoiding hazardous work
Explanation:
When an individual buy shares of a company's stock, They Gain partial ownerships in the corporation (option A)
If the individual buy 10 % of the total stocks, it means that individual own 10% of the company. If his ownerships goes above 50 % , he became a majority owner and basically can make all the decision in the company
Answer:
c) 3.28.
Explanation:
Computation for the company's inventory turnover for Year 2.
Using this formula
Inventory Turnover = Cost of Goods Sold / Average Inventory
Let plug in the formula
Inventory Turnover=$390,000/[($121,000+ $117,000)/2]
Inventory Turnover=$390,000/$238,000/2
Inventory Turnover=$390,000/119,000
Inventory Turnover=3.277
Inventory Turnover= 3.28 (Appropriately)
Therefore the company's inventory turnover for Year 2 is 3.28