Rick gave his son $100 to buy food and drinks. His son returned with $25.50 in change. Therefore the amount spent was
$100 - $25.50 = $74.50.
Let
x = number of hot dogs bought (at $3.50 per hot dog).
y = number of milk shakes bought (at $8 per milk shake).
There were 8 orders of soda at $5 per soda.
The total order is $74.50, therefore
3.50x + 8y + 8*5 = 74.50
Simplify to obtain
8y = 74.5 - 3.5x
y = 4.3125 - 0.4375x
We must have whole numbers (integers) for x and y.
Create a table that varies x from 0 to 8, and look for y to be an integer, as shown below.
x y
--- -------
0 4.3125
1 3.8750
2 3.4375
3 3
4 2.5625
5 2.1250
6 1.6875
7 1.2500
8 0.8125
Because we cannot have fractional values for either x or y, the solution is x=3, y=3
Answer:
3 hot dogs, 3 milk shakes, and 8 sodas.
Answer:
Option 2 should be selected
Explanation:
Using a rational approach which option most benefit and have a minimum cost. We will use the break-even level here to decide which option should be selected.
Option 1
Price per call = $30
Variable cost per call = $18
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $18 = $12
Fixed Cost = $15,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $15,000 / $12 = 1,250 calls
Option 2
Price per call = $30
Variable cost per call = $18 + ( $30 x 10% ) = $18 + $3 = $21
Contribution = Sales - Variable cost = $30 - $21 = $9
Fixed Cost = $9,000
Break-even point = Fixed cost / Contribution per call = $9,000 / $9 = 1,000 calls
Difference = 1,250 calls - 1,000 calls = 250 calls
Option 2 is better option because it take 250 less calls to reach at break-even in the month. It should be selected.
Answer:
Mark-up = 101.9%
Explanation:
<em>Mark up is the percentage of the product cost that is made as profit. It is profit expressed as a percentage of the product cost.</em>
Mark-up = profit/product cost × 100
Mark-up = $55/54 × 100 =101.85%
Mark-up = 101.9%
Answer:
option (d) $929.42
Explanation:
Data provided in the question:
Coupon bonds payments = 5.65% semiannual
Yield to maturity, r = 6.94% = 0.0694
Face value = $1000
Now,
Coupon bond payments =
× $1,000
= $28.25
market price per bond = Payment ×
+
Here,
n is the maturity period and 2n is due to the semiannual payments
Thus,
market price per bond = $28.25 ×
+
= $28.25 × 10.942 + 620.3
= $929.42
Hence,
The answer is option (d) $929.42
Answer:
United States continue to have quotas because it increases the price of imported Sugar and thereby reducing the quantity demanded.
Explanation:
To start with, quotas is a restriction imposed by a government. Quotas limits the quantity of a good that can be imported into a country during a specific period of time. In this question, an import license specifies the quantity of Sugar that be brought into (imported) the USA.
United States continue to have these quotas because import quotas reduces the supply of imported goods (Sugar), thereby, preventing an uncontrolled importation of Sugar. This raises the price of imported Sugar against the price of locally produced Sugar which is lower in price. Intuitively, consumers will go for lower price (locally produced Sugar) which satisfies the law of demand for normal goods.
Therefore, it helps the domestic producers to stay in the competition.