Answer:
25
Step-by-step explanation:
The Empirical Rule states that, for a normally distributed random variable:
68% of the measures are within 1 standard deviation of the mean.
95% of the measures are within 2 standard deviation of the mean.
99.7% of the measures are within 3 standard deviations of the mean.
In this problem, we have that:
Mean = 175cm
Standard deviation = 6 cm
Percentage of students below 163 cm
163 = 175 - 2*6
So 163 is two standard deviations below the mean.
By the Empirical rule, 95% of the heights are within 2 standard deviations of the mean. The other 100-95 = 5% are more than 2 standard deviations of the mean. Since the normal distribution is symmetric, 2.5% of them are more than 2 standard deviations below the mean(so below 163cm) and 2.5% are more than two standard deviations above the mean.
2.5% of the students have heights less than 163cm.
Out of 1000
0.025*1000 = 25
25 is the answer
Answer:
rs 38.
Step-by-step explanation:
Total cost of the 80 books = 80*30 = rs 2400.
He had 60 books to sell and made a 5% loss.
Thus his income from these books was 2400 - 0.05*2400 = rs 2280.
So the selling price of each book was 2280 / 60 = rs 38.
The student's statement about area is incorrect because by joining suitable lines, we can divide the region into 3 rectangles and we can find its area.
Please check the attached figure.
From the figure, we can easily observe that the area of the shaded region = Area of the rectangle A + Area of the rectangle B - Area of the rectangle C.
Answer:
12$
Step-by-step explanation:
1300×0.03=39
31+20=51
51-39=12$
The answer would be:
The x-intercept of the boundary line is (-3/2, 0).
The area below the line is shaded.
The slope of the line should be 2/3. The area below the line shaded because the function using y<.....
Coordinate 2,3 doesn't fulfill the function.
y < 2/3x + 1
3 < 2/3(2)+1
3< 4/3+1
3< 2.3 ---->false
X intercept is when the y variable is zero. If you put it to the equation
y = 2/3x + 1
0= 2/3x+1
2/3x= -1
x= -3/2