answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga55 [171]
2 years ago
12

Jackie bought a 3-pack of tubes of glue. She used 0.27 ounce of the glue from the 3-pack

Mathematics
2 answers:
brilliants [131]2 years ago
5 0

Answer:

0.54 ounces in each tube

Step-by-step explanation:

Add the amount she used so we can add it in. 1.35+0.27= 1.62. Then divide it by the number of tube and since it was a 3 pack you divide it by 3. 1.62/3=0.54 so there is 0.54 ounces in each tube.

abruzzese [7]2 years ago
5 0

Answer:

Solve for x in the equation 3x - 0.27 = 1.35" is correct.

You might be interested in
Which statement is correct? StartFraction 3.56 times 10 Superscript 2 Baseline Over 1.09 times 10 Superscript 4 Baseline EndFrac
stellarik [79]
Mannn what the heck...it’s so confusing sorry I couldn’t read.its messing
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Prepare the Sales Budget assuming: 1. Expected sales volume: 8,000 units for the first quarter, an increase of 20% is expected f
solong [7]

Answer:

Sales budget $     for the 4 quarters is  $ 600,000    $ 720,000            $594000 and $ 825,000  

Production Budget in units for the four quarters i s     7997.6            9000             8900  and  10,350 units

Step-by-step explanation:

Sales Budget

Quarters               I                    II                    III                    IV

Sales Volume    8000           9600                7200            10,000

<u>Sales Price       $75.00        $75.00           $ 82.50            $82.50 </u>

<u>Sales $              600,000     720,000            594000         825,000  </u>

We calculate the sales volume by applying the given percent to the sales units for each quarter. Then multiply it with the sales price to get the sales budget.

<u />

Production Budget

Quarters               I                    II                    III                    IV

Sales Volume    8000           9600                7200            10,000

+ Desired

Ending Inv.      2400            1800                3500               3850

<u>Less Opening   -----              2400               1800               3500           </u>

<u>Production      7997.6            9000             8900                10,350          </u>

We find the production budget units by adding the desired  ending inventory and subtracting the opening inventory from the sales units calculated above. The ending inventory of one quarter is the opening inventory of the next quarter.As we do not know the ending inventory of the previous year we cannot find the opening inventory of the 1st quarter of the year .

5 0
2 years ago
Solve by factoring:<br><br> 3x−17x^1/2+10=0
notsponge [240]

Answer:x=5,2/3

Step-by-step explanation:

-b plus over minus square root over b squared -4(ac)/2a

17 plus over minus square root (-17) squared -4 x (3 x10)/2 x 3

x= 17 plus minus 13/6

x=5,2/3

6 0
2 years ago
Which figure is similar to the parallelogram? (Figures may not be drawn to scale.) A parallelogram has side lengths of 8 and 5.8
cluponka [151]

Answer:

A parallelogram has side lengths of 4 and 4.8. Angles are 68 degrees and 112 degrees.

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Assume there are 365 days in a year.
MissTica

Answer:

1) The probability that ten students in a class have different birthdays is 0.883.

2) The probability that among ten students in a class, at least two of them share a birthday is 0.002.

Step-by-step explanation:

Given : Assume there are 365 days in a year.

To find : 1) What is the probability that ten students in a class have different birthdays?

2) What is the probability that among ten students in a class, at least two of them share a birthday?

Solution :

\text{Probability}=\frac{\text{Favorable outcome}}{\text{Total number of outcome}}

Total outcome = 365

1) Probability that ten students in a class have different birthdays is

The first student can have the birthday on any of the 365 days, the second one only 364/365 and so on...

\frac{364}{365}\times \frac{363}{365} \times \frac{362}{365} \times \frac{361}{365}\times\frac{360}{365} \times \frac{359}{365} \times \frac{358}{365} \times \frac{357}{365} \times\frac{356}{365}=0.883

The probability that ten students in a class have different birthdays is 0.883.

2) The probability that among ten students in a class, at least two of them share a birthday

P(2 born on same day) = 1- P( 2 not born on same day)

\text{P(2 born on same day) }=1-[\frac{365}{365}\times \frac{364}{365}]

\text{P(2 born on same day) }=1-[\frac{364}{365}]

\text{P(2 born on same day) }=0.002

The probability that among ten students in a class, at least two of them share a birthday is 0.002.

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Three vertices of a square have coordinates (5, 1), (2, -2), and (-1, 1). What are the coordinates of the fourth vertex?
    9·1 answer
  • 3.The monopolist faces a demand curve given by D(p) = 10p-3 . Its cost function is c(y) = 2y. What is its optimal level of outpu
    6·1 answer
  • From your home, the route to the store that passes the beach is 2 miles shorter than the route to the store that passes the park
    11·2 answers
  • Rewrite 4/10:1/25 as a unit rate
    10·2 answers
  • WILL MARK AS BRAINLIEST!!!The chart below lists the original and sale prices of items at a clothing store. Clothing Prices Origi
    13·2 answers
  • Please help! You need to create a fenced off region of land for cattle to graze. The grazing area must be a total of 500 square
    13·1 answer
  • In a particular region, for families with a combined income of $75,000 or more, 15% of these families have no children, 35% of t
    11·1 answer
  • If Machine A makes a yo-yo every five minutes and Machine B takes ten minutes. How many hours would it take them to make 20yo−yo
    14·1 answer
  • The table below shows the cost per pound of different vegetables. Prices of Vegetables Vegetable Cost (per pound) Potatoes $3.89
    7·2 answers
  • IM OFFERING 100 POINTS, I NEED HELP AND ITS TIMED
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!