Answer:
a) Number of hours it takes 1 centimetre of snow to form in Harper's yard = (1/5) hour = 0.20 hour
b) Centimetres of snow that accumulate per hour = 5 cm
Step-by-step explanation:
Complete Question
We can calculate the depth d of snow, in centimeters, that accumulates in Harper's yard during the first h hours of a snowstorm using the equation d=5h.
a) How many hours does it take for 1 centimeter of snow to accumulate in Harper's yard? hours
b) How many centimeters of snow accumulate per hour? centimeters
Solution
The depth of snow, d, in centimetres that accumulates in Harper's yard in h hours is given d = 5h
a) Number of hours it takes 1 centimetre of snow to form in Harper's yard.
d = 5h
d = 1 cm
h = ?
1 = 5h
h = (1/5) = 0.20 hour
b) Centimetres of snow that accumulate per hour.
d = 5h
In 1 hour, h = 1 hour
d = ?
d = 5 × 1 = 5 cm
Hope this Helps!!!
Answer:
$495
Step-by-step explanation:
After the 5% raise, her weekly pay was ...
$550 × 1.05 = $577.50
If she works 35 hours for that pay, her hourly rate is
$577.50/35 = $16.50
Then, working 30 hours, her weekly pay will be ...
30 × $16.50 = $495.00
Because the random variable x follows a continuous uniform distribution from x=1 to x=5, therefore
p(x) = 1/4, x=[1, 5]
The value of p(x) ensures that the total area under the curve = 1.
The conditional probability p(x > 2.5 | x ≤ 4) is the shaded portion of the curve. Its value is
p(x > 2.5 | x ≤4) = (1/4)*(4 - 2.5) = 0.375
Answer: 0.375