Answer:
The required probability is 0.988.
Step-by-step explanation:
Consider the provided information.
Based on a poll, 67% of Internet users are more careful about personal information when using a public Wi-Fi hotspot.
That means the probability of more careful is 0.67
The probability of not careful is: 1-0.67 = 0.33
We have selected four random Internet users. we need to find the probability that at least one is more careful about personal information.
P(At least one careful) = 1 - P(None of them careful)
P(At least one careful) = 1 - (0.33×0.33×0.33×0.33)
P(At least one careful) = 1 - 0.012
P(At least one careful) = 0.988
Hence, the required probability is 0.988.
The result may be higher because of the convenience bias in retrieving the sample. Because the survey subjects volunteered to respond not random.
Incorrect, she should have divided both sides by 8. The answer should be x=7. There is only 1 solution to the equation because x is raised to the first degree. It is not a polynomial equation so there won't be more than 1 answer to the equation.
Hey there,
To find the value of x we can take the two, CD or DE and set them equal to CE.
First step is set the lines equal to each other:
Now we combine like terms:
Then we subtract 7x from both sides:
Add 6 to both sides:
Lastly we divide both sides by 2:
So the value of x would have to be 5.
Hope I helped,
Amna
Answer:
Step-by-step explanation:
L=2W-4
40=2L+2W
The first equation uses the information that the length of a rectangular rug is 4 feet less than twice its width.
The second equation is using your standard perimeter equation of 2L+2W=perimeter of a rectangle.
Hope this is helpful :)
Answer: this is not a question
Step-by-step explanation: