To find the specification limit such that only 0.5% of the bulbs will not exceed this limit we proceed as follows;
From the z-table, a z-score of -2.57 cuts off 0.005 in the left tail; given the formula for z-score
(x-μ)/σ
we shall have:
(x-5000)/50=-2.57
solving for x we get:
x-5000=-128.5
x=-128.5+5000
x=4871.50
Answer:
am i supposed to do area? volume? circumfrence?
Answer:
The mean should be 80.5. This means the average number of test scores is 80.5. The mean absolute deviation should be 15.5. This means the average of the values are less than the mean by about 15.5.
First, you need to take 40% off of the original price ($68) to find the discount. to do this, multiply 68 by 0.4 (.4 is 40% in decimal form). You should get $27. 20. Next, you subtract this from 68- keep in mind that we found the discount, not the actual price. 68- 27.20= 40.8. Now, we multiply this by 20%, or 0.2- you should get 8.16. Subtract that from 40.8 to get <u>$32.64</u>.