Answer:
Option D,50% is the correct answer.
Explanation:
Dividend payout ratio is an important financial measure which measures the ratio of company's dividends payment to net income of the company.
This implies the portion of income earned in a year given to shareholders as dividends while the remains is kept in the business as source of further growth.
Dividend payout ratio=dividends/net income=$100/$200=50%
Answer:
Present Value = $290.20
Explanation:
The present value of a future payment can be calculated with the following formula:
PV = FV / (1 + i)N
Where i is the annual interest rate or discount rate, and t is the number of years until the payment will be received.
PV = Present Value = ?
FV = Payment = $4,400
i = 8.3% = 0.083
N = 20 - 6 = 14
PV = $4400 / (1 + 0.083)(20 - 6)
PV = $4400 / (1.083 * 14)
PV = $4400 / 15.162
PV = $290.1992
Present Value = $290.20 (Approximated)
Answer: $33 without trade, $50 with trade
Explanation:
Wages can be defined as any monetary compensation paid by an employer to his/her employee for work done during a specific period of time. Payment may be calculated as a fixed amount for each accomplished task, or on hourly basis, daily rate, or based on the quantity of work done, which has been easily and adequately measured. The wages of this country if a efficiently calculated is $33 without trade and $50 with trade.
Answer:
S corporation
Explanation:
In the given case, The eagle basis at the closing of the year is 70,000 i.e. $40,000 + $30,000 (50% of $60,000)
In the case when the entity was a general partnership so 50% of $10,000 i.e. $5,000 would be added to the basis of Eagle
So here the type of entity that was formed is S corporation
The same is relevant