<span>The shosoin is an existent record of the trades along the Silk Road between the east and the west. It has items like Persian bowls, lutes, and Chinese silks. The shosoin has over nine thousand items that show the culture of the people that traded on the Silk Road.</span>
Answer:
D. higher profits will induce expanded production.
Explanation:
If the price of a good increases and the cost remains the same ,profits earned would increase.
For example if price of a pen was initially $5 and rose to $7. The cost of making a pen is $3. Total profit would rise from $2 to $4.
According to the law of supply, the higher the price, the higher the quantity supplied and the lower the price, the lower the. quantity supplied. Therefore, the higher price would attract more producers and production would increase. Existing producers would also increase output.
I hope my answer helps you.
Answer: See explanation
Explanation:
a. Predetermined overhead rate will be:
= Administrative costs/Number of users
= 739,500/25,500
= $29 per user
Administrative costs applied to Toot will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 8900 x 29
= $258100
Administrative costs applied to Tix will be:
= Number of users x Predetermined overhead rate
= 16600 x 29
= $481400
b. For Toot
Revenue: $1,450,000
Less: Engineering cost: $402,500
Less: Administrative cost: $258,100
Profit = $789400
For Tix:
Revenue: $1,200,000
Less: Engineering cost: $521,875
Less: Administrative cost: $481,400
Profit = $196725
Explanation:
The bank runs the danger that just before the second year, the short-term interest rate will increase, increasing its Lending value, but leaving untouched the interest income the bank gets from either the Treasury bill.
Annual interest revenue of 0.04* $50 million= 2 million and annual interest costs for the bank (0.02)* $50 million= 1 million, between 2 per cent to 4 per cent for the Treasury note.
The bank makes a profit of $2 million – $1 million = $1 million. If the interest rate rises 1 percent, the bank’s profit falls to
((0.04)* $50 million) – ((0.03) * $50 million) = $500,000.