Answer: b. 0.8413
Step-by-step explanation:
Given : The average time taken to complete an exam, X, follows a normal probability distribution with
and
.
Then, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam will be :-
[using z-value table]
Hence, the probability that a randomly chosen student will take more than 30 minutes to complete the exam = 0.8413
Answer:
in units: 18,900
in dollars: $ 41,013
Step-by-step explanation:
The break even point is the sales dollar amount or sales in unit at whichthe operating income of the firm equals to zero:
Where:

<em><u>Contribution margin:</u></em>
2.17 - 1.27 = 1 dollar per unit
Break even:
$18,900 fixed cost / $1 per unit = 18,900 units
Then, in sales:
18,900 x $2.17 each = 41.013
break even point:
Answer: The distance between them is 230.65 miles.
Step-by-step explanation:
Since we have given that
Speed of plane A (b) = 200 miles per hour
Speed of plane B (c) = 300 miles per hour
Angle between them = 50°
So,
We will use the "Cosine formula", we get

So, distance between the two planes after one hour will be

So, the distance between them is 230.65 miles.
<span>We know that 1 cm3 is 1 cm * 1 cm * 1 cm, so in inches:
1 cm3 = 1 inch3/2.54^3 cm3 = 1/2.54*1/2.54*1/2.54 = 1/16.387 = 0.061 inch3
Another way to solve is:
1 inch = 1 inch/2.54 cm = 0.3937 cm
Then 1 inch3 = 0.3937^3 cm = 0.061 inch3</span>
Answer:
6ft 3in
Step-by-step explanation:
4ft + 1ft = 5ft
4in +11in= 15in
15in =1ft and 3in
5ft+ 1ft 3in= 6ft 3in