Answer:
N(24, 3.46)
Step-by-step explanation:
We are given the following in the question:
Percentage of family homes having front poach = 50%

Sample size, n = 48
Normal approximation to the given distribution:


Thus, the distribution of single family homes is best approximated by the normal distribution N(24, 3.46) where mean is 24 and standard deviation is 3.46
Answer:
Step-by-step explanation:
The equation is (10 x y)+(5 x n)=1.45
The answer is: 5 nickels and 12 dimes
Answer:
Choice A: there is insufficient evidence to conclude that the mean for the fiber content is less than 2.5 gms.
Step-by-step explanation:
From the graphs given the more appropriate is one sample t- test
One sample t- test is used and the results are
Hypothesis Test Fiber
Sample Mean 2.62
Sample St. Dev 3.492
Degrees of Freedom 24
t- test statistic 0.1718
p- value 0.5675
the critical region for this test at ∝= 0.05 is t < -1.711
There is not enough evidence to reject the null hypothesis.
Since the calculated t= 0.1718 does not fall in the critical region the null hypothesis is accepted that the mean fiber content is not less than 2.5 grams.T
Step-by-step explanation:
Simple first we will add previous balance and total deposit
498.03 + 604.28
= 1102. 31
Then we will subtract it by total withdrawals
1102.31 - 599.49
= 502. 82
The ending balance is 502.82
Since q+d=19, we can re-write this as d=19-q. Using the second equation 0.25q+0.1d=4 we can multiply both sides by 100. So we get 25q+10d=400. So now we can plug d=19-q into 25q+10d=400. So now we get, 25q+190-10q=400. Subtracting both sides by 190, we get 15q=210 and that q=14 plugging that in d=5