Answer:
0.84 square in
Step-by-step explanation:
Since the capacity of the cable is proportional to its cross-sectional area. If a cable that is 0.3 sq in can hold 2500 lb then per square inch it can hold
2500 / 0.3 = 8333.33 lb/in
To old 7000 lb it the cross-sectional area would need to be
7000 / 8333.33 = 0.84 square in
His annual salary as a pharmacist is $51,200
There are a total of 52 weeks in an year.
(a) Weekly salary = annual salary/ number of weeks = 51,200/52 = $984.62 (rounded to the nearest cent)
Howard's weekly salary to the nearest cent = $984.62
(b) His salary in first three weeks = 984.62*3 = $2,953.85
Howard's earnings during the first three weeks to the nearest cent = $2,953.85
(c) He has to pay the agency 40% of his three week salary which is = 0.4*2953.85 =1,181.54
Howard must pay to the employment agency to the nearest dollar = $1,182
Answer:
C.x2 + 12x + 4x + 48
Step-by-step explanation:
Answer:
Average speed is (total distance)/(total time).
To find the total time we need to do some division.
Time for 200 miles=200/50=4 hours.
Time for 100=100/40=5/2 hours.
Total time=13/2 hours. Total distance=200+100=300 miles.
Av speed=300/(13/2)=300×2/13=600/13=46.15 mph approx.