Answer:
Lance will arrive at the airport at 10:00 AM.
Step-by-step explanation:
Lance left his house at 6:00 AM, and drove to the airport, which is 220 miles away, at 55mph; therefore, the time
it takes Lance to cover the distance of 220 miles is


Thus, it takes Lance 4 hours to reach the airport, and since he departed at 6:00 AM, he will arrive at the airport at (6+4):00 AM + 10:00 AM.
Answer:
4y is your answer........
First off, we'll move the non-repeating part in the decimal to the left-side, by doing a division by a power of 10.
then we'll equate the value to some variable, and move the repeating part over to the left as well.
anyhow, the idea being, we can just use that variable, say "x" for the repeating bit, let's proceed,


and you can check that in your calculator.
Complete Question: Check the file attached to this document to see the complete question
Answer:
P(X < 7) = 0.76
Step-by-step explanation:
Counting properly from the diagram attached to the question,
number of trials it took her to make less than 7 shots(i.e. 0 to 6 shots) = 38
The total number of trials she made = 50
Probability that it takes fewer than 7 shots to get her first successful shot, P(X < 7) = (number of trials it took to make less than 7 shots)/(Total number of trials)
P(X < 7) = 38/50
P(X < 7) = 0.76