Step-by-step explanation:
a.) To model this scenario
Let the height of ball = y
The height of 1st= 0.5y
2nd =0.5(0.5y)
3rd = 0.5*(0.5(0.5y))
Hence the height of nth bounce can be modeled as
Height of nth bounce =(0.5ⁿ-1)*y
The exponential equation is
hn= (0.5ⁿ-1)*y
b.) if the ball is dropped from 9ft above the ground
y= 9ft
On the 4th bounce
n=4
Substituting in the exponential equation we have
h4=(0.5^4-1)*9
h4=0.5³*9
h4= 0.125*9
h4= 1.125ft
On the 4th bounce, the ball will reach a height of 1.125ft
Answer:
a kite has 2 short sides and 2 long sides. The 2 short sides are equal. The 2 long sides are also equal. This means that the other short side is 16cm. And the remaining longer sides can be found like this:
let's pretend *y* is the long side
2*y = 70 - 16 - 16. (two of the long sides = 70 - short side - another short side)
so use algebra to find y.
2*y = 38
y = 19 so the long sides are both 19cm each
Your final answer: 16cm, 19cm, 19cm
Answer:
All numbers greater than or equal to -3.
Step-by-step explanation:
Just took the edge test.