Answer:
it's 55
Step-by-step explanation:
Plz mark as brainliest and follow me plz
If you call x the total value of the sales, the sale over 12,000 will be: g(x) = 12,000 - x.
And the commission is 4.1% of that = 0.041 * (12,000 - x) = 0.041 * g(x)
So, if f(x) = 0.041x, to calculate the commission you first have to calculate g(x) = 12,000 - x, and the f(g(x))=0.041[12,000 - x].
Which leads you to the solution for the commission as [f o g] (x) = f (g(x)) = 0.041 (12,000 - x).
Answer: [ f o g] (x)
General Idea:
(i) Assign variable for the unknown that we need to find
(ii) Sketch a diagram to help us visualize the problem
(iii) Write the mathematical equation representing the description given.
(iv) Solve the equation by substitution method. Solving means finding the values of the variables which will make both the equation TRUE
Applying the concept:
Given: x represents the length of the pen and y represents the area of the doghouse
<u>Statement 1: </u>"The pen is 3 feet wider than it is long"

------
<u>Statement 2: "He also built a doghouse to put in the pen which has a perimeter that is equal to the area of its base"</u>

------
<u>Statement 3: "After putting the doghouse in the pen, he calculates that the dog will have 178 square feet of space to run around inside the pen."</u>

------
<u>Statement 4: "The perimeter of the pen is 3 times greater than the perimeter of the doghouse."</u>

Conclusion:
The systems of equations that can be used to determine the length and width of the pen and the area of the doghouse is given in Option B.

Answer:

If we solve for k we can do this:




So then we have at last 75% of the data withitn two deviations from the mean so the limits are:


Step-by-step explanation:
We don't know the distribution for the scores. But we know the following properties:

For this case we can use the Chebysev theorem who states that "At least
of the values lies between
and
"
And we need the boundaries on which we expect at least 75% of the scores. If we use the Chebysev rule we have this:

If we solve for k we can do this:




So then we have at last 75% of the data withitn two deviations from the mean so the limits are:

